W projekcie wprowadzono do rozliczania koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III). W ramach tej opieki, szczególną pomoc powinny uzyskać kobiety w przypadku prenatalnego zdiagnozowania wad rozwojowych płodu, ciężkich chorób płodu oraz w sytuacji niepowodzenia położniczego. Akcent położony został dodatkowo na pomoc psychologiczną.
Istotnym elementem zarządzenia jest także wprowadzenie odrębnego świadczenia - dziecięcej opieki koordynowanej (DOK). Jest to świadczenie, które pozwoli sfinansować zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną - zgodnie z indywidualnymi wskazaniami - oraz programy rehabilitacyjne dla tych dzieci.
Dotyczy ono dzieci do ukończenia 3 roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Świadczenie dotyczy także noworodków urodzonych przedwcześnie z ciąży o czasie trwania poniżej 33 tygodni, klasyfikowanych jako noworodki VLBW (z ang. very low birth weight).
W konsultowanym zarządzeniu wprowadzone zostały także zmiany w obowiązujących zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w następujących rodzajach świadczeń: opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci ze śpiączką, ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz podstawowa opieka zdrowotna.
W zakresie opieki psychiatrycznej zmieniono zarządzenie Nr 56/2016/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 28 czerwca 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów dotyczących opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rozszerzając możliwość rozliczania z wskaźnikiem 1,5, ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych udzielanych na rzecz kobiet, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” , w ciąży powikłanej i po porodzie.
W zarządzeniu nr 61/2016/DSOZ prezesa NFZ z 29 czerwca 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów dotyczących rehabilitacji leczniczej oraz programów zdrowotnych – leczenie dzieci ze śpiączką dodano nowy produkt rozliczeniowy dedykowany dzieciom, o których mowa w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Produkt ten będzie rozliczany w ramach zakresu - rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku lub oddziale dziennym .
Zmiana dotyczy także sposobu rozliczania świadczeń wykonywanych u kobiet w ciąży w poradniach położniczo-ginekologicznych, polegająca na zróżnicowaniu i zwiększeniu finansowania świadczeń w poszczególnych okresach ciąży, które dotychczas finansowane były ujednoliconej wysokości 15 pkt.
Na temat zmian w podstawowej opiece zdrowotnej czytaj także w LEX Ochrona Zdrowia: Dostęp do POZ dla wszystkich pacjentów - poznaj szczegóły ostatniej nowelizacji przepisów>>>
Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej wprowadzają rozwiązania, które umożliwią sfinansowanie położnym samodzielne prowadzenie ciąży fizjologicznej, zgodnie z indywidualnym wyborem kobiety.
Projekt zarządzenia dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Uwagi do projektu zarządzenia można nadsyłać do Centrali NFZ do 12 grudnia 2016 roku.
Źródło: www.nfz.gov.pl