Katalog ten rozszerzono między innymi o zakresy skojarzone dedykowane dla dzieci: chirurgia szczękowo - twarzowa dla dzieci, otorynolaryngologia dla dzieci, a także o rozpoznania uwzględniające nowotwory układu chłonnego i krwiotwórczego oraz łagodne nowotwory centralnego układu nerwowego, według ICD-10: D32, D33,0 – D33.4, D35.2, D35.4, D45, D46, D47 i D76.0 oraz dodatkowe JGP i procedury medyczne.
Ponadto wprowadzono możliwość rozliczania świadczeń związanych z chemoembolizacją narządową zmian nowotworowych w zakresie chirurgii onkologicznej oraz w celu uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych przy sprawozdawaniu do rozliczania świadczeń związanych z brachyterapią, doprecyzowano definicję „całego procesu leczenia metodą brachyterapii”.
Dodatkowo, w związku z wprowadzeniem przez ministra zdrowia obwieszczeniem z 26 sierpnia 2015 roku w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2015 roku (Dz. Urz. MZ, poz. 42) programu lekowego: Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3) – obejmującego refundacją aflibercept i ranibizumab z katalogu JGP usunięto grupę B02 Leczenie wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych przeciwciała monoklonalnego anty – VEGF/rekombinowanego białka fuzyjnego oraz „Opis przedmiotu umowy” z załącznika nr 10 część VI do zarządzenia. Wprowadzono także możliwość rozliczania bewacyzumabu u pacjentów z AMD (ICD-10: H35.3) w ramach grupy B84 Małe zabiegi witreoretinalne.
Czytaj: NFZ: nowe pakiety diagnostyki onkologicznej w karcie DiLO >>>
Zmiany dotyczą implementacji w załączniku nr 3b warunków realizacji leczenia onkologicznego, w części odnoszącej się do składu wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, planującego i koordynującego proces leczenia - w przypadku leczenia dzieci oraz leczenia nowotworów układu krwiotwórczego lub układu chłonnego u dzieci lub dorosłych oraz organizacji udzielania świadczeń.
W tym zakresie w przypadku potwierdzania nowotworu złośliwego w następstwie zabiegu diagnostyczno-leczniczego określono maksymalny 28-dniowy termin, liczony od dnia umieszczenia świadczeniobiorcy na liście oczekujących na udzielenie świadczenia, na przeprowadzenie zabiegu diagnostyczno-leczniczego oraz określenie sposobu postępowania terapeutycznego przez wielodyscyplinarny zespół .
Propozycje przedstawianych zmian w zarządzeniu Nr 89/2013/DSOZ prezesa NFZ z 19 grudnia 2013 roku wynikają z konieczności dostosowania przepisów wydanych przez prezesa NFZ do obowiązujących aktów prawnych: rozporządzenia ministra zdrowia z 14 października 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1612), oraz rozporządzenia z 15 października 2015 roku w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (Dz. U. poz. 1627).
Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można nadsyłać do Centrali Funduszu do 27 listopada 2015 roku na adres e-mail: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl
Projekt dostępny jest na stronie www.nfz.gov.pl