Przy wypisie ze szpitala lekarz powinien wystawić pacjentowi receptę na niezbędne leki wymienione w karcie informacyjnej – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia w komunikacie na swojej stronie.
NFZ podaje także informacje związane z obowiązującym przepisami dotyczącymi recept na leki refundowane.
Na jednej recepcie może zostać przepisanych do pięciu różnych leków gotowych, środków spożywczych, wyrobów medycznych a także podwójna ilość leku recepturowego. W przypadku recept na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele można wystawić do szesnastu recept niezbędnych pacjentowi, maksymalnie łącznie na 120 dni stosowania.
Czytaj także: Recepty na leki psychotropowe ważne przez miesiąc >>>
Osoba przepisująca leki może wystawić do dwunastu recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie trzysta sześćdziesiąt dni, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przypisać leku na więcej niż na 120 dni stosowania.
Na temat nowych przepisów dotyczących ilości przepisywanych leków czytaj więcej:
Leki można przepisać na 120 dni>>>
Przepisy określają także wymiary recepty będącej przedmiotem refundacji, które nie mogą być mniejsze niż 90x200 mm.
Szczegółowe informacje na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: www.nfz.gov.pl
NFZ: pacjenta nie można zmuszać do wykupywania leków podczas pobytu w szpitalu
NFZ przypomina, że pacjentowi przebywającemu i leczonemu w szpitalu przysługują w ramach tego leczenia wszystkie niezbędne świadczenia , w tym także leki, dlatego niedopuszczalne jest wystawianie recept i zmuszanie pacjentów do wykupienia leków koniecznych do prowadzenia leczenia w szpitalu.