Ankietę można wypełniać do końca kwietnia 2016.

Fundusz wyjaśnia, że powodem wybrania właśnie tej tematyki ankiety jest prowadzona obecnie w Ministerstwie Zdrowia i NFZ dyskusja, mająca na celu zapewnienie wysokiej jakości opieki okołoporodowej, między innymi poprzez realizację na odpowiednim poziomie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 20 września 2012 roku (Dz. U. poz. 1100 oraz z 2015 r. poz. 1514).

Ankieta została tak opracowana, aby przyczynić się do wzrostu świadomości kobiet i personelu medycznego na temat obowiązujących standardów opieki nad pacjentkami w tym szczególnym okresie.

Czytaj: Dużo uwag do projektu programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży>>>

Ankieta składa się z 40 pytań dotyczących opieki przed porodem, pobytu w szpitalu, a także wizyt położnej w domu po porodzie, na przykład tego, czy po pierwszej wizycie osoba sprawująca opiekę przedstawiła plan opieki przedporodowej, czy pacjentka uzyskała w poradni lub u położnej informacje na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, czy w poradni pacjentka mogła wykonać zlecone badania diagnostyczne, czy umożliwiono kontakt noworodka z matką „skóra do skóry”, który powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie itd.

Wnioski z badania pomogą określić, w jakich obszarach należałoby podnieść standardy opieki okołoporodowej.

Ankieta jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucyjne prawo dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł