Wynika to z faktu, że w stosunku do lekarzy fiskus odstępuje od generalnej zasady korekty wstecznej przychodu. Nawet jeśli wypłata dotyczy wcześniejszych okresów rozliczeniowych, to skoro lekarzowi nie przysługiwało w tym czasie roszczenie o wypłatę, przychód powstaje dopiero w chwili jej faktycznego otrzymania na podstawie późniejszej ugody.
Generalnie fiskus twierdzi, że skutki korekty faktur powinny zostać odniesione wstecz, tj. do okresu ich ewidencjonowania, bo dotyczą zdarzeń z przeszłości. Pomimo to w tym wypadku Izba Skarbowa stwierdziła, że lekarz nie powinien dokonywać korekty, ale rozliczać przychód na bieżąco.
Cały artykuł www.rp.pl
Zagadnienia związane z prowadzeniem przez lekarzy działalności gospodarczej, a także pojawiające się z tego tytułu problemy, omawia książka Agnieszki Bukowskiej-Piestrzyńskiej pt. "Lekarz i przedsiębiorczość. Od teorii do praktyki". Książka dostępna jest w Księgarni Profinfo.
Nadwykonania zapłacone przez NFZ rozliczane dopiero po wypłacie
Medyk-przedsiębiorca, któremu w wyniku negocjacji NFZ zapłaci za nadwykonania, nie musi korygować faktur za miesiące, których one dotyczą- tak stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, którego interpretację przytacza Rzeczpospolita.