Prezes Rady przypomniał, że w polskim prawie wyroki dotyczące zdarzeń medycznych i odpowiedzialności zawodowej lekarzy mogą wydawać wyłącznie sądy lekarskie oraz sądy powszechne po uprzednim przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przez – odpowiednio – rzecznika odpowiedzialności zawodowej (Naczelnego bądź Okręgowego) i prokuraturę.
Dodał też, że w ramach działalności samorządu zawodowego lekarzy postępowanie dotyczące profesora Chazana oraz innych lekarzy związanych z tą sprawą prowadzi obecnie Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. - Jeżeli znajdzie przesłanki do czyjejkolwiek winy, wówczas przedstawi zarzuty określonym osobom oraz skieruje sprawę do sądu lekarskiego – poinformował prezes NRL.
Rada przypomina, że sąd lekarski, który orzeka o niewinności lub o winie lekarza, może wydać wyrok nakładając kary: upomnienia, nagany, kary pieniężnej (od jednej trzeciej do czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce), zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach ochrony zdrowia na czas określony (do pięciu lat), ograniczenia zakresu czynności lekarskich, zawieszenia prawa wykonywania zawodu na czas określony (do pięciu lat), pozbawienia prawa wykonywania zawodu.
- Pragnę także zauważyć, że w trosce o przestrzeganie standardów medycznych i prawa w zakresie informowania o procesach leczenia, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie ujawniania szczegółów dokumentacji medycznej i opisów wad rozwojowych u dziecka przez lekarzy. Ma to związek z przekazami medialnymi, w których wykorzystywane były publicznie fragmenty dokumentacji medycznej, co zgodnie z polskim prawem jest objęte tajemnicą lekarską. Należy również zbadać, czy epatowanie przez lekarza drastycznymi zdjęciami przypadków medycznych jest etyczne, pomimo zgody na publikację udzielonej przez rodzinę pacjenta.
W tej sprawie również czekamy na zakończenie postępowania - napisał prezes Hamankiewicz w swoim oświadczeniu.
Prezes Rady podkreśla także, że zobowiązany wolą Naczelnej Rady Lekarskiej wyrażoną w skardze do Trybunału Konstytucyjnego – broni prawa lekarzy i lekarzy dentystów do korzystania z klauzuli sumienia, o tym, czy zapisy prawa w tym zakresie są zgodne lub nie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej zadecyduje Trybunał Konstytucyjny. Trybunał przyjął do rozpatrzenia wniosek samorządu zawodowego lekarzy w sprawie sprawdzenia zgodności zapisów dotyczących klauzuli sumienia z Konstytucją RP.
Naczelna Rada Lekarska: nie bronimy profesora Chazana
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz oświadczył, że jako reprezentujący samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce nie jest osobą, która może oceniać zgodność z prawem i Kodeksem Etyki Lekarskiej działań jakiegokolwiek lekarza. - Wszelkie sugestie mówiące o tym, że prezes Naczelnej Rady Lekarskiej broni lub oskarża profesora Chazana są nieuprawnione oświadczył Hamankiewicz.