Chodzi o program "Ratujemy polskie szpitale" (tzw. plan B), którego podstawą jest przyjęta przez rząd w kwietniu 2009 r. uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą ,,Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia". Program ma być realizowany do końca 2011 r.
Tzw. plan B powstał po tym, gdy w listopadzie 2008 r. ówczesny prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych, m.in. ustawę zakładającą obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.
Program zakłada, że każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć w nim udział i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.
Samorządy, które zdecydowały się na uczestnictwo w programie, muszą przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje ich audytu medycznego i oceny możliwych do wypracowania przychodów, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - oceny ekonomicznej i finansowej. Akceptacji pozytywnie ocenionych planów restrukturyzacyjnych dokonuje wojewoda.
MZ informuje, że według styczniowych danych, w BGK ocenianych jest 29 wniosków, napływają także nowe.
Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej, nad którym trwają prace w Sejmie, samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.
Ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.
Paweł Rozwód