Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każda para zakwalifikowana do „Programu – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013–2016” może skorzystać z trzech zindywidualizowanych cykli leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Udział w programie musi być także zgodny z określonymi procedurami.

Ministerstwo przypomina w komunikacie, że leczenie niepłodności w ramach programu odbywa się wyłącznie w ośrodkach, które są jego realizatorami (zawarły umowę na realizację programu z ministrem zdrowia). W umowach została określona wysokość środków przeznaczonych na leczenie niepłodności metodą in vitro. Realizatorzy oferują możliwość korzystania ze świadczeń wyłącznie w ramach tych środków. Dlatego mogą zakwalifikować do programu taką liczbę par, aby każda z nich – w czasie realizacji umowy i w ramach dostępnych środków – mogła skorzystać ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu.

O kolejności udzielania świadczeń decyduje kolejność zgłoszenia się pary do realizatora i przeprowadzenia kwalifikacji. Wyjątkiem są osoby z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych, którym przysługuje pierwszeństwo w programie. Rozpoczęcie kolejnego cyklu w ramach programu następuje najpóźniej 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego – o ile nie ma do tego przeciwwskazań medycznych. Jeśli para rezygnuje z rozpoczęcia zaplanowanego cyklu leczenia niepłodności lub opóźnia je i nie informuje o tym realizatora, mogą pojawić się problemy z organizacją udzielania świadczeń – zarówno dla niej, jak i innych uczestników programu. Jednak, jak podkreśla Ministerstwo, może to doprowadzić także do niewykorzystania środków finansowych, ponieważ nie są przesuwane na kolejny rok.

Środki przeznaczone na realizację programu nie są ściśle powiązane z konkretną parą, która bierze udział w programie. Pary, które pomimo zakwalifikowania i wykonania koniecznych badań nie rozpoczynają leczenia, mogą nie móc tego zrobić w późniejszym terminie. Realizator musi zapewnić leczenie tym, którzy przestrzegają zasad programu. Dlatego jeśli lekarzowi nie uda się (po kilku próbach) ustalić z parą terminu udzielenia świadczenia, realizator – w trosce o zapewnienie świadczeń parom biorącym udział w programie – może zdecydować o przesunięciu tej pary na koniec listy oczekujących.

Ministerstwo Zdrowia informuje też, że udział pary w Programie nie jest warunkiem niezbędnym do skorzystania z leków objętych refundacją, ponieważ są to dwie odrębne kwestie.

Minister Zdrowia ułatwił dostęp do leczenia niepłodności poprzez dofinansowanie terapii lekowej dla szerszej grupy par, niż korzystającej z wspomnianego programu zdrowotnego. Produkty lecznicze stosowane w procedurach wspomaganego rozrodu wskazane w treści obwieszczenia refundacyjnego są dostępne na podstawie prawidłowo wystawionej recepty w aptekach dla pacjentek spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym.

Pacjentki korzystające z technik rozrodu wspomaganego przy użyciu refundowanych produktów leczniczych mają gwarantowane prawo finansowania ze środków publicznych leków maksymalnie w 3 procedurach. Wcześniejsze źródło finansowania tych świadczeń pozostaje bez wpływu na finansowanie ze środków publicznych.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 14 stycznia 2015 r.