Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, wady wrodzone są poważnym problemem medycznym i społecznym. Występują one u 2- 4 procent noworodków i są zasadniczą przyczyną zgonów niemowląt i ich niepełnosprawności. Bardzo często wady wrodzone współistnieją z niepełnosprawnością intelektualną, a osoby na nie cierpiące wymagają wieloletniej wielokierunkowej i kosztownej opieki medycznej, stąd też wady te stanowią szczególny problem dla systemu opieki zdrowotnej.
Do rejestru mają być zgłaszane dzieci, u których w okresie urodzenia do ukończenia 2 roku życia rozpoznano wadę rozwojową, a także dzieci z wadą rozwojową martwo urodzone i niezdolne do życia oraz te dzieci, u których wady wrodzone rozpoznano prenatalnie.
Do zadań Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych należeć będzie przede wszystkim umożliwienie uzyskania informacji o częstości występowania i rodzajach wrodzonych wad na terenie kraju, analiza danych, które przyczyniają się do zidentyfikowania czynników ryzyka, wspomaganie procesu poprawy poradnictwa genetycznego dla rodzin, czy wspieranie edukacji lekarzy i społeczeństwa w zakresie profilaktyki wad wrodzonych.
Podmiotem prowadzącym rejestr ma być Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który posiada zarówno doświadczenie jak i potencjał merytoryczny w tym zakresie.
Opracowanie: Jacek Tkacz
MZ: projekt rozporządzenia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych
16 lipca 2014 roku minister zdrowia przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia, który zakłada utworzenie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych, mający na celu monitorowanie stanu zdrowia usługobiorców oraz zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej w oparciu o dane uzyskane z podmiotów leczniczych.