Dotychczas konkursy na realizację tych świadczeń ogłaszało Ministerstwo Zdrowia i ono dysponowało funduszami na ich finansowanie.
Według projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, finansowaniem procedur wysokospecjalistycznych będzie się zajmować Narodowy Fundusz Zdrowia, który będzie otrzymywał na ten cel dotację z budżetu państwa. Wynika to z art. 97 ust. 8 i 97 ust. 3 pkt 2b projektu nowelizacji.
Procedury wysokospecjalistyczne to między inny takie zabiegi jak przeszczepianie wątroby, serca i płuc, komórek wysp trzustkowych, komórek przytarczyc, operacje wad wrodzonych serca i wielkich naczyń u dzieci do ukończenia 1 roku życia, przezskórne lub z innego dostępu wszczepianie zastawek serca, zabiegi wideotorakoskopowej ablacji w ciężkim, niepoddającym się leczeniu farmakologicznemu migotaniu przedsionków oraz kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci do lat 18, w tym przezskórne zamykanie przecieków z użyciem zestawów zamykających i mechanicznego, pozaustrojowego wspomagania serca sztucznymi komorami.
MZ: nie będzie zmian w wykazie procedur wysokospecjalistycznych
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie prasowym, że nie wprowadzi zmian w wykazie procedur wysokospecjalistycznych. Nie zmieni się też wysokość środków przeznaczonych na ten cel.