We wtorkowym (11 kwietnia 2017) spotkaniu u prezydenta Dudy uczestniczyli także marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz europoseł Bolesław Piecha.

Tematem spotkania była nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która oczekuje na podpis prezydenta. Zgodnie z nią utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.

- Szczególną uwagę zwrócono na skutki jej wprowadzenia dla pacjentów, kadr medycznych oraz funkcjonowania szpitali w tak zwanej sieci - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska zwróciła uwagę, że nie było to pierwsze spotkanie w sprawie sieci szpitali.
- Pan prezydent rozumie ideę reformy i jej zapisy. Podczas spotkania dopytywał o szczegóły; oceniamy jego zainteresowanie jako wyraz pozytywnego zaangażowania i liczymy, że w najbliższym czasie podpisze ustawę - dodała rzeczniczka.

Ustawę przekazano prezydentowi do podpisu 31 marca 2017 roku, na decyzję w tej sprawie ma on 21 dni.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Jak poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta, podczas spotkania omawiano też nowe regulacje dotyczące poziomów referencyjności oraz problemów związanych z dostępem i czasem oczekiwania pacjentów na wybrane świadczenia zdrowotne. Analizowano też skutki nowego, ryczałtowego finansowania szpitali, a także kompleksowość i koordynację świadczeń medycznych.

Prezydent zwrócił szczególną uwagę na zabezpieczenie dostępu do leczenia dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci i na funkcjonowanie szpitali monoprofilowych w świetle planowanych zmian. Poruszono też kwestie związane z bieżącym funkcjonowaniem ochrony zdrowia, planowaną likwidacją NFZ i finansowaniem procedur medycznych w nowym modelu. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na konieczność "głębokich zmian organizacyjnych w leczeniu pacjentów onkologicznych".(pap)