Działanie to umożliwi wypracowanie rekomendacji dotyczących zapobiegania niedoborom jodu przede wszystkim w grupach wrażliwych, czyli u kobiet w ciąży i karmiących, noworodków oraz dzieci w wieku szkolnym.
Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Od ich właściwego stężenia zależy między innymi prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, serca, mięśni, nerek i przysadki mózgowej. Hormony te regulują prawidłowe utrzymanie temperatury ciała, wytwarzanie energii, a także biorą udział w procesach oddychania komórkowego.
Na niedobór jodu szczególnie narażone są kobiety w ciąży i ich dzieci – jego braki prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu płodu. W związku z tym towarzystwa naukowe, w tym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, zalecają stosowanie przez kobiety ciężarne i planujące ciążę suplementów diety gwarantujących optymalne spożycie tego pierwiastka.
W prowadzonym badaniu pierwszym krokiem jest analiza danych dotyczących aktualnego modelu profilaktyki jodowej na podstawie bazy danych ogólnokrajowego przesiewu neonatologicznego w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy. Pozwala ona na ocenę częstości występowania chorób tarczycy w grupie dzieci szkolnych oraz kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Obecnie trwa badanie ankietowe wśród kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz dzieci w wieku szkolnym (ankieta skierowana jest do rodziców). Badanie pozwoli ocenić dzienne spożycie jodu w produktach spożywczych, suplementach diety i lekach. W badaniu bierze udział 100 kobiet ciężarnych, 300 kobiet karmiących oraz 1000 dzieci.
Do badania losowo wybrano pięć województw, następnie w każdym województwie wytypowano jeden szpital z oddziałem położniczym. Kolejnym planowanym krokiem jest kampania informacyjno-edukacyjna, a także rozesłanie dwóch tysięcy plakatów do poradni ginekologiczno-położniczych. Badanie potrwa do końca 2017 roku.
[-DOKUMENT_HTML-]
Od 1997 roku w Polsce jodowanie soli jest obowiązkowe. Jednak pomimo wprowadzonych regulacji wciąż zauważalne są zdrowotne konsekwencje niedoboru tego pierwiastka. WHO oraz Światowa Sieć Jodowa (Global Iodine Network) zalecają regularny nadzór nad prowadzoną profilaktyką.
Narodowy Program Zdrowia 2016-2020 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Resort zdrowia oczekuje, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia, poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia.
Żródło: www.mz.gov.pl