Głównymi odbiorcami systemu są instytucje takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Główny Inspektorat Sanitarny, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, ale także pacjenci oraz przedstawiciele medyczni.
System umożliwia elektroniczne zgłoszenia w przypadkach podejrzenia lub rozpoznania zakażeń oraz zachorowań na choroby zakaźne (ZLK), dodatnich wyników badań laboratoryjnych (ZLB), niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), niepożądanych działań produktów leczniczych (NDPL), niepożądanych działań produktów leczniczych weterynaryjnych (NDPLW), niepożądanych działań badanych produktów leczniczych (NDBPL) czy meldunku o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę (MZ-55).
System służy do rejestracji oraz wprowadzenia danych zgłoszenia o zagrożeniu, przetwarzania oraz edycji takich danych, eksportu danych zgłoszenia oraz eksportu danych o zgłoszeniach. Poza tym moduł Resortowego Systemu Wczesnego Ostrzegania zapewni rejestrację oraz wprowadzenie informacji o niepożądanych zdarzeniach wraz z ewentualnymi załącznikami.
Według wyjaśnień resortu wdrożenie Systemu Monitorowania Zagrożeń przyczyni się do optymalizacji procesu zgłoszenia zagrożenia przez podmioty lecznicze, lekarzy oraz innych pracowników medycznych. Wpłynie na obniżenie kosztów przekazywania zgłoszeń (możliwość przekazywania/rejestracji zgłoszeń o zagrożeniach drogą elektroniczną w odniesieniu do dotychczas stosowanej – papierowej formy).|
W celu utworzenia aktywnego konta użytkownika w Systemie w trybie wnioskowym, należy założyć konto na platformie P2,zalogować się do SMZ oraz złożyć wniosek o nadanie uprawnień (określić organizację użytkownika oraz rolę, o jaką się wnioskuje).
Bez logowania można w systemie zgłosić niepożądane działanie produktu leczniczego.
Podstawą prawną utworzenia systemu jest ustawa z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1535, z późn. zm.).
Źródło: www.mz.gov.pl