Obok kontraktowania świadczeń w ramach tworzonego PSZ zachowany zostanie również dotychczasowy tryb zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na zasadzie konkursów ofert lub rokowań – wyjaśnia resort. 

W związku z tym niezakwalifikowanie danego szpitala do sieci, w całości lub w odniesieniu do danego zakresu świadczeń, nie oznacza, że będzie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia będą ogłaszali postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nieobjętym PSZ. 

Liczba podmiotów, które podpiszą kontrakty z NFZ – tak jak dotychczas – będzie zależała od zidentyfikowanych potrzeb w zakresie zabezpieczenia dostępności świadczeń w danym województwie, przy uwzględnieniu wysokości środków finansowych, które znajdują się w dyspozycji danego oddziału – informuje resort

Ministerstwo zaprzecza twierdzeniu, że tylko szpitale kliniczne i instytuty będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Zgodnie z projektem rozporządzenia, które określa szczegółowe zasady kwalifikacji do PSZ, jak również dodatkowe profile i rodzaje świadczeń realizowane w ramach sieci i objęte kwotą ryczałtu, nie tylko szpitale poziomu ogólnopolskiego, lecz także szpitale zakwalifikowane do poziomu 3., czyli wieloprofilowe szpitale specjalistyczne, będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Jednocześnie szpitale zakwalifikowane do poziomu onkologicznego lub pulmonologicznego będą mogły udzielać świadczeń należących do poziomów 1-3, czyli w zdecydowanej większości zakresów szpitalnych.

Świadczenia z zakresu ortopedii, kardiologii i neurologii zostaną zaliczone do poziomu 2. Oznacza to, że szpitale funkcjonujące na wszystkich poziomach PSZ (poza szpitalami poziomu 1. i poziomu pediatrycznego – z wyjątkiem odpowiadających profili dziecięcych) będą mogły je realizować bez żadnych dodatkowych warunków – czytamy w komunikacie resortu.

Natomiast szpitale zaliczone do poziomu 1. będą mogły realizować te zakresy pod pewnymi warunkami. W przypadku kardiologii będzie to możliwe, gdy spełniają wymagania formalne leczenia inwazyjnych ostrych zespołów wieńcowych, w przypadku neurologii – jeżeli spełniają wymagania formalne leczenia udaru mózgu, w przypadku ortopedii i traumatologii – z wyłączeniem świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego.


Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>


Udzielanie świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii jest warunkiem kwalifikacji do poziomów 2. i 3. Jednak zakres ten może być realizowany w ramach ryczałtu również przez szpitale wszystkich pozostałych poziomów – wyjaśnia resort.

Projekt ustawy przewiduje, że szpitale o szczególnym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu lub podmioty o znaczeniu ogólnokrajowym dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia, będzie mógł zakwalifikować do sieci, nawet gdy nie będą spełniały ogólnych kryteriów kwalifikacji.

Źródło: www.mz.gov.pl