Za przygotowanie programu odpowiedzialny jest specjalny zespół powołany przez resort. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia resortu o wskazanie założeń przygotowywanych projektów działań.
Ministerstwo w odpowiedzi przekazało wykaz zadań służących realizacji celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. Wśród nich znajduje się między innymi prowadzenie działalności edukacyjnej w społeczeństwie dotyczącej czynników wpływających na zdrowie prokreacyjne, uwzględnienie przedmiotowej problematyki w programach nauczania przyszłych lekarzy, a także finansowanie badań dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Ponadto w odpowiedzi wskazano, że obecnie procedowany jest projekt programu polityki zdrowotnej pn. „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego na lata 2016-2017”, który obejmuje utworzenie sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności, szkolenie i edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, diagnostykę przyczyn niepłodności, a także utworzenie Banku Tkanek Germinalnych.
Program ten uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Źródło: www.rpo.gov.pl