Zdaniem resortu zdrowia opisywany w raporcie NIK projekt "Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej" (realizowany przez MZ, a współfinansowany z funduszy europejskich) powinien być rozumiany jako "inicjatywa wspierająca, a nie stanowiąca dotychczasowy system opieki medycznej nad seniorami w Polsce".

Czytaj: NIK: system opieki geriatrycznej wymaga organizacji >>>

Ministerstwo Zdrowia ma zastrzeżenia do opinii NIK, że "istnieje ryzyko nieosiągnięcia celów założonych w projekcie". Resort przyznaje, że być może nie uda się przeszkolić zakładanej liczby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie opieki geriatrycznej (2 tysiące osób), ale podejmowane są działania zachęcające lekarzy do uczestnictwa w szkoleniach. Jednocześnie MZ podkreśla, że "zadania projektowe są realizowane sukcesywnie i przyczyniają się do osiągania celów projektu".

Resort przypominał również, że szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek zostało uznane za dziedzinę priorytetową w 2014 roku w każdym województwie i planowane są odpowiednie szkolenia.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia NIK nie przedstawiła argumentów uzasadniających negatywną ocenę działań mających na celu zapewnienie właściwych warunków do kształcenia kadry medycznej dla potrzeb opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Resort przypomina między innymi że już w 2004 roku geriatria została uznana przez MZ za priorytetową dziedzinę medycyny, zwiększono liczbę lekarzy geriatrów, a także planowane jest utworzenie Instytutu Geriatrii.

Czytaj:  Ministerstwo Zdrowia kształci w zakresie geriatrii >>>

W zastrzeżeniach do wystąpienia pokontrolnego NIK Ministerstwo Zdrowia przypomniało również o wprowadzeniu od początku 2015 roku map potrzeb zdrowotnych, których zadaniem będzie „określenie obecnej i prognozowanej sytuacji demograficznej i zdrowotnej społeczności w odniesieniu do dostępnych zasobów i infrastruktury ochrony zdrowia oraz wskazanie obszarów wymagających podjęcia odpowiednich działań ze strony państwa”. (pap)