Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. poz. 26), celem wprowadzenia specjalizacji z andrologii jest przygotowanie lekarzy do pracy w poradniach andrologicznych.
Poradnie o wskazanym profilu istnieją już w Rzeczypospolitej Polskiej od kilku lat, zatrudniając lekarzy różnych specjalności, jednak lekarze ci nie posiadają formalnie potwierdzonych kwalifikacji zawodowych w tym zakresie uzyskanych w ramach szkolenia specjalizacyjnego. Zachodzi więc potrzeba organizacji szerszego i jednolitego kształcenia lekarzy w zakresie andrologii.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia, umożliwienie szkolenia specjalizacyjnego w zakresie andrologii jest szczególnie ważne w dobie pogarszającej się płodności i niżu demograficznego w Rzeczypospolitej Polskiej. Diagnostyka oraz leczenie andrologiczne dają możliwość terapii niezabiegowej w przypadkach zaburzeń płodności u mężczyzn i w wielu przypadkach są alternatywą dla technik rozrodu wspomaganego.
Za powołaniem specjalizacji z andrologii przemawiają zarówno przesłanki epidemiologiczne (spadek płodności mężczyzn, wzrost częstości zachorowań na nowotwory męskiego układu płciowego), a także względy praktyczne i formalne - czyli brak usankcjonowania wiedzy, którą lekarze posługują się na co dzień.
Czytaj: Resort zdrowia chce ograniczyć specjalizacje lekarskie>>>
Projektowane rozporządzenie proponuje również zmianę nazwy specjalizacji "gastroenterologia" na "gastroenterologia i hepatologia". Z wnioskiem o zmianę nazwy specjalizacji w dziedzinie gastroenterologii wystąpił Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Wniosek został uzasadniony zwiększającą się w ostatnich latach zachorowalnością na choroby wątroby.
Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.