Resort przypomina że w świetle obowiązujących przepisów prawnych świadczenia zdrowotne służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, w tym diagnostyka laboratoryjna, powinny być wykonywane przez osoby wykonujące zawód medyczny, czyli osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji z określonej dziedzinie medycyny.
Zgodnie z art. 58 ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i zawodzie lekarza dentysty ten, kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych, polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywy.
Natomiast jeśli sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Takie same sankcje karne zawarte zostały w art. 156 i 157 Kodeksu karnego za czynności mogące doprowadzić do narażenia na utratę zdrowia i życia pacjenta.
Stanowisko w tej sprawie resort zdrowia wystosował w związku z działaniami Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, która niejednokrotnie sygnalizowała, że pojawiają się na rynku medycznym oferty badania tzw. żywej kropli krwi, które nie są oparte na naukowych przesłankach i wykonywane przez osoby nieuprawione i poza medycznym laboratorium diagnostycznym.
[-DOKUMENT_HTML-]