Po raz pierwszy w cyklu spotkań „Polaków Zdrowia Portret Własny 2015” poruszono temat opieki paliatywnej i hospicjów, który został przedstawiony przez księdza  Jana Kaczkowskiego, prezesa Puckiego Hospicjum Św. Ojca Pio. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na to jak ważna jest dobra, uczciwa i ludzka komunikacja personelu medycznego z pacjentami oraz zapewnienie im godnej opieki. Wspomniano również o kwestiach finansowych dotyczących opieki hospicyjnej, zwłaszcza w kontekście zróżnicowania stawek kontraktowych w poszczególnych województwach.

Podczas dyskusji przedstawiono zagadnienia dotyczące zintegrowanej opieki medycznej, która stanowi skoordynowany sposób dostarczania świadczeń zdrowotnych i w razie potrzeby społecznych przez podmiot, bądź sieć podmiotów połączonych strukturalnie i informacyjnie. Dzięki takiej opiece zapewniona jest ciągłość opieki w zakresie: promocji zdrowia, prewencji, diagnostyki, terapii, rehabilitacji, opieki paliatywnej, włączone w tę opiekę są także instytucje pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

Czytaj: Warszawa: inwestycje Centralnego Szpitala Klinicznego >>>

Debata odnosiła się również do roli i znaczenia polskiego przemysłu farmaceutycznego. Nie do przecenienia jest fakt inwestowania tych firm w nowe technologie, tworzenia miejsc pracy a także ich społeczne formy działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki, poprzez programy profilaktyki chorób układu krążenia takie jak „Ciśnienie na życie”, „Kardiologia – serce na nowo”, program dotyczący przewlekłej obturacyjnej choroby płuc „Głęboki oddech”, czy program dotyczący zmian postaw wobec psychiatrii „Odnaleźć siebie”.

Podczas spotkania dyskutowano także o onkologii w nauczaniu akademickim, nowych technologiach w medycynie. Debatę zakończono wystąpieniami młodych naukowców. Dr inż. Dawid Nidzworski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, omówił swój projekt - czujnik do wykręcania wirusa oka. Z kolei Rafał Rybacki przedstawił system Cyber-oko, służący do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce, który powstawał w latach 2008-2013. Projekt Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otrzymał tytuł ”Najlepszego wynalazku” od Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne w 2013 roku.

Do tej pory w ramach cyklu debat „Polaków zdrowia portret własny 2015”, zainicjowanych przez ministra Mariana Zembalę spotkania odbyły się w Zabrzu, Opolu, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz Łodzi.

Omówienie w sposób kompleksowy i praktyczny zagadnień związanych z przestrzeganiem praw pacjenta w podmiotach medycznych, a także błędów medycznych i dochodzenia roszczeń z nimi związanych to temat szkolenia organizowanego przez Wolters Kluwer.
 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome