Projekt rozporządzenia ma realizować upoważnienie zawarte w art. 26 ust. 5 ustawy z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1868) i zastąpić dotychczasowe rozporządzenie ministra zdrowia z 16 kwietnia 2007 roku w sprawie doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych (Dz.U. Nr 77 poz. 525).
Aktualne rozporządzenie przewiduje wyłącznie dwie formy doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych - seminarium (stanowiące zajęcia dydaktyczne nie krótsze niż 5 x 45 minut) oraz kurs doskonalący (składający się z minimum 60 godzin zajęć). Projekt przewiduje natomiast obok dotychczasowego seminarium, również udział w zajęciach szkoleniowych, kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym oraz udział w warsztatach szkoleniowych i innych formach organizowanych przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego. Niezmienione mają natomiast pozostać zasady ustalania programów seminariów (opracowywane przez organizatora kształcenia i akceptowane przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej) i kursów doskonalących (opracowywane przez zespół ekspertów powołany przez Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego). Przy czym kurs doskonalący nie będzie musiał już składać się z minimum 60 godzin edukacyjnych zajęć.
Proponuje się zachowanie dotychczasowego 3-letniego okresu rozliczeniowego, rozpoczynającego się 1 stycznia następującego po roku, w którym dyspozytor został zatrudniony. Przy czym dla wypełnienia obowiązku doskonalenia konieczne będzie odbycie jednego kursu doskonalącego i co najmniej jednego seminarium oraz jednej z pozostałych form samokształcenia (poprzednio: jeden kurs i jedno seminarium). Projekt nie przewiduje natomiast dotychczasowej procedury zaliczania karty doskonalenia przez dysponenta jednostki, która zatrudnia dyspozytora medycznego albo zawiera z nim umowę cywilnoprawną.
Rozporządzenie po raz pierwszy przewiduje wzór wniosku o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego oraz wzór karty doskonalenia zawodowego (aktualne rozporządzenie określa wyłącznie wymaganą treść takiej karty).
Ewentualne uwagi do projektu rozporządzenia można składać do 30 marca 2017 roku.
Projekt przewiduje wejście w życie w terminie 14 dni od momentu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl