Zakład zamiast przedsiębiorstwa, brak informacji o OC

Najistotniejszą kwestią jest propozycja dostosowania obowiązującej treści rozporządzenia do zmian nazewnictwa - w lipcu 2016 roku zastąpiono nazwę „przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego” pojęciem „zakład leczniczy” - konieczna zatem jest seria zmian uwzględniających nową nomenklaturę. Zasadniczo jednak nie wpływa to na ogólne zasady prowadzenia rejestru.

Konsekwentnym zmianom musiały zatem ulec również nazewnictwa praktyk lekarskich oraz praktyk pielęgniarek i położnych - „wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego” na „wyłącznie w zakładzie leczniczym” – stąd konieczna było również dostosowanie treści załącznika określającego kody praktyk zawodowych.

W lipcu 2016 roku wprowadzono również inne ważne zmiany – obowiązek przedkładania organowi rejestrowemu polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zniesiono na rzecz oświadczenia o zawarciu tej umowy. Tym samym w rozporządzeniu powinna zostać uchylona pozycja obejmująca wpis informacji o okresie obowiązywania takiego ubezpieczenia, jego zakresie i sumie gwarancyjnej, zarówno w stosunku do podmiotów leczniczych, jak i praktyk zawodowych lekarzy (dentystów), pielęgniarek i położnych.

Dodatkowo zmianie uległy niektóre nazwy izb lekarskich, na przykład nazwę „Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach” zastąpiono nazwą „Śląska Izba Lekarska”, nazwę „Okręgowa Izba Lekarska w Lublinie” zaktualizowano na „Lubelska Izba Lekarska”, oraz izb pielęgniarek i położnych, na przykład „Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach” stała się teraz „Świętokrzyską Izbą Pielęgniarek i Położnych w Kielcach”.


Liczba łóżek i stanowisk


W rozporządzeniu planuje się również rozszerzyć informacje obejmujące liczby łóżek w zakładach leczniczych, z dodatkowym uwzględnieniem stanowisk szczególnego rodzaju. Tym samym w punkcie przewidującym wpis liczby łóżek w komórce organizacyjnej przewidziano uwzględnienie liczby łóżek i stanowisk w komórce organizacyjnej, z wyjątkiem stanowisk dializacyjnych (wskazanych w innym miejscu), po czym dodano dotychczas nieuwzględniane pozycje lit. f–l, obejmujące: liczbę stanowisk intensywnej terapii, intensywnej opieki oparzeń, intensywnej opieki toksykologicznej, liczbę stanowisk intensywnej terapii noworodka, liczbę stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego oraz liczbę stanowisk nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

 

 

Dodatkowo w projekcie rozporządzenia dostosowano przepis przewidujący składanie wniosku drogą elektroniczną do nowego nazewnictwa, wynikającego z przepisów unijnych.

Ustawodawca przewidział okres dostosowawczy wynoszący 12 miesięcy. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Opracowanie: r. pr. Aleksandra Kosiorek

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl