Popierający Zembalę Jerzy Buzek wyraził przekonanie, że wybitny kardiochirurg będzie ministrem zdrowia także w kolejnej kadencji. W sobotę 26 września 2015 w Katowicach profesor Zembala zainaugurował swą kampanię wyborczą. Jak powiedział, po raz pierwszy występuje w takiej roli.

- Chociaż minister zdrowia jest z natury politykiem, ponieważ realizuje działania, które ma charakter polityczny - w wymiarze ludzkim, społecznym, ogólnonarodowym – to stoi przed wami lekarz, taki sam, niezmieniający poglądów w sprawach zasadniczych – oświadczył minister. Dodał, że ważne są dla niego takie wartości jak: uczciwość, prawość i systematyczna praca.
Zastrzegł, że nie będzie zajmował się wszystkim, bo po pierwsze nie sposób, a po drugie jest "dostatecznie dużo mądrych ludzi w tym kraju", którzy podobnie jak on widzą, że Polska się rozwija, widzą jak wiele trzeba poprawić i widzą to, co hamuje rozwój.

- Z chorego, któremu nie mogę pomóc, płynie najsilniejsza energia, żebym razem z zespołem pokonał chorobę, niezależnie od jej siły, czasami stojąc w sytuacji, kiedy jest to bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe – zaznaczył.

Zembala - długoletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – został ministrem zdrowia w połowie czerwca 2015. W sobotę 26 września 2015 powiedział, że zgodził się objąć to stanowisko, bo jako osoba bezpartyjna jest przekonany, że świat najlepiej można poprawić dzięki idei otwartości na drugiego człowieka i bez dezawuowania wartości poprzednich pokoleń.
 

- Wierzę, że będę swoją pracą mógł rozwijać to wszystko, na czym się znam, realizować zamierzenia i plany, które częściowo już udało się zrealizować – powiedział Zembala i wyraził przekonanie, że podczas jego trzymiesięcznej pracy na stanowisku ministra udało się sporo zrobić w zarządzaniu ochroną zdrowia.

- Z perspektywy 30 lat bycia na Śląsku mam powód i prawo powiedzieć, że umiarkowany optymizm wsparty ciężką pracą i współpracą jest w jakimś w stopniu gwarantem, że nikogo z państwa nie zawiodę – oświadczył.

Podczas inauguracyjnej konferencji kandydaturę Zembali poparli między innymi były premier Jerzy Buzek i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Buzek określił Zembalę jako "idealnego kandydata", którego nikomu nie trzeba przedstawiać, bo jego dorobek jest znany i doceniany w całej Polsce i poza granicami. Powiedział też, że jest osobą, która rozumie i krzewi górnośląskość.
- Jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu, bo jesteśmy przekonani, że jest ministrem zdrowia i pozostanie nim nadal na następną kadencję. Takich ludzi nam brakuje najbardziej – takich, którzy w każdej sytuacji są gotowi pomagać ludziom, dbać o ich dobre samopoczucie, a jednocześnie źle się czują w jakichkolwiek jałowych sporach partyjnych – dodał b. premier.

Prezydent Zabrza mówiła z kolei, że Zembala jest człowiekiem, który "kocha ludzi".
- Myślę, że w polityce jest za dużo polityków, a za mało ludzi - oceniła Mańka-Szulik. Dziękowała kardiochirurgowi, że podjął się trudnej pracy na stanowisku ministra zdrowia.

W okręgu katowickim w wyborach 25 października 2015 roku zostanie wybranych 12 posłów. Z Zembalą zmierzą się między innymi posłowie Grzegorz Tobiszowski (PiS) i Zbyszek Zaborowski (SLD). "Jedynką" partii KORWiN w tym okręgu jest poseł Przemysław Wipler. Listę ruchu Pawła Kukiza otworzy prawnik, w przeszłości działacz solidarnościowy Grzegorz Długi. Liderem listy PSL jest związany wcześniej z PO Jerzy Ziętek, który obecnie jest posłem niezrzeszonym.

Według opinii politologów, pojedynek Tobiszowski-Zembala będzie należał do najciekawszych w województwie śląskim. Jak zauważył politolog dr Tomasz Słupik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Tobiszowskiemu sprzyjają sondaże i obecna koniunktura polityczna, kandydat PO ma z kolei bardzo znane nazwisko. (pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
  
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl