Po spotkaniu minister Zembala powiedział, że wiele kwestii omawianych z NRL już zostało rozwiązanych lub jest blisko rozwiązania.
- Wiele z tych spraw powstało z udziałem ekspertów - jak pakiet onkologiczny - i nad nimi pracujemy - powiedział minister.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poinformował, że jednym z ważniejszych elementów spotkania było zasygnalizowanie przez Zembalę zmian możliwych do wprowadzenia rozporządzeniem ministra zdrowia, które mają poprawić funkcjonowanie opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci, którzy ją posiadają, są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

Czytaj: Minister zdrowia zapowiada zmiany w pakiecie onkologicznym >>>

Ministerstwo Zdrowia informowało pod koniec maja 2015, że rozpoczęły się prace nad zmianami w pakiecie. Zmiany, jak podawano, pozwolą na leczenie łagodnych nowotworów centralnego układu nerwowego, niektórych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

NRL krytycznie oceniała pakiet; w połowie kwietnia złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych jego rozwiązań.

Hamankiewicz poinformował, że minister zapowiedział między innymi zmiany w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).Jak wyjaśnił, we wzorze karty będzie zamiana dotycząca zakresu świadczeniodawców, którzy będą mogli ją wystawiać.
- Bardzo nas cieszy, że ta możliwość będzie dotyczyła rozpoznania klinicznego, bez konieczności wstępnego potwierdzania histopatologicznego przez patomorfologów. To znacznie rozszerzy grupę pacjentów, którymi będzie można się opiekować - podkreślił prezes NRL.

Wyraził również zadowolenie z zapowiadanych zmian w składach wielodyscyplinarnych zespołów terapeutycznych powoływanych w przypadku leczenia między innymi nowotworów układu krwiotwórczego.

Zwrócił też uwagę na zapowiadaną zmianę finansowania niektórych procedur niezbędnych w diagnostyce onkologicznej.
- Zwiększenie tego ryczałtu, które jest przewidziane - obwarowane co prawda skróceniem całej diagnostyki do siedmiu tygodni - również musi być przez nas zauważone pozytywnie - powiedział Hamankiewicz.

Minister Zembala podkreślił, że "z wielką troską" podchodzi również do kwestii stomatologii dziecięcej.
- Dziecko stało się priorytetem w opiece - zaznaczył minister. - Przywracamy - tam gdzie jest zainteresowanie szkół - gabinety stomatologiczne"- powiedział. Podkreślił rolę profilaktyki stomatologicznej i edukacji dzieci w tym zakresie, a także zwrócił uwagę na konieczność ograniczania niezdrowej żywności w diecie dzieci.
 

W lipcu 2015 resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekt, zgodnie z którym zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych osobom poniżej 18. roku życia oraz zakaz ich reklamy w radiu, telewizji i na plakatach wielkoformatowych.
- W interesie rozwoju młodego pokolenia powinniśmy zrobić wszystko, żeby ograniczyć do maksimum e-papierosy do 18 roku życia, które z natury są również szkodliwe - podkreślił minister.

Prezydium NRL wystosowało w środę 5 sierpnia 2015 do ministra zdrowia apel o zmianę przepisów dotyczących prowadzenia list oczekujących. Wskazano między innymi, że "istnieją zakresy świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, dla których tworzenie list oczekujących nie jest konieczne dla zapewnienia równego dostępu pacjentów do świadczeń gwarantowanych".

Lekarze apelują też o pilną nowelizację rozporządzenia w sprawie. obowiązkowych szczepień ochronnych. Chodzi o to, by od 2016 roku osoby mające kilkuletnie doświadczenie zawodowe w zakresie szczepień obowiązkowych nadal mogły wykonywać szczepienia, nawet jeśli nie odbyły odpowiedniego kursu lub szkolenia. Zdaniem NRL "posiadanie np. 3-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie szczepień obowiązkowych, w powiązaniu z obowiązującym wszystkich lekarzy i pielęgniarki obowiązkiem doskonalenia zawodowego jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa wykonywania szczepień". Minister Zembala po spotkaniu w NRL zapewnił, że nie będzie problemu z wykonywaniem szczepień od stycznia 2016.

NRL zaapelowało też do ministrów zdrowia i sprawiedliwości o zmianę przepisów określających wysokość opłaty pobieranej za prowadzenie egzekucji przeciwko podmiotom wykonującym działalność leczniczą, w razie gdy egzekucja jest skierowana do wierzytelności tego podmiotu wobec NFZ lub polega na zajęciu rachunku bankowego. NRL proponuje obniżenie tej opłaty do 8 procent wartości egzekwowanego roszczenia, nie więcej jednak niż jednokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Środowa wizyta Zembali w NRL była już drugą; poprzednio minister uczestniczył w posiedzeniu Rady pod koniec czerwca 2015 roku. Informował wówczas o trwających pracach nad zmianami w pakiecie onkologicznym i zapowiedział uruchomienie dodatkowych rezydentur dla lekarzy geriatrów. (pap)