Nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 22 marca 2022 roku zezwolono na uprawę konopi innych niż włókniste. - Co w praktyce przełożyć się ma na polskie uprawy marihuany medycznej, a to z kolei obniży cenę marihuany medycznej w aptekach – podkreśla w interpelacji poselskiej Hanna Gill-Piątek (niezrzeszona).
Zgodnie z prawem uprawa konopi innych niż włókniste jest możliwa w ściśle kontrolowanych warunkach - w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posiadających odpowiednią infrastrukturę, na podstawie zezwolenia na uprawę i zbiór konopi ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który zasięga opinii komendanta wojewódzkiego policji, po odpowiednim zabezpieczeniu uprawy.
Sprawdź w LEX: Jak opodatkować halę, w której odbywa się uprawa konopi indyjskich? >>
Jak zauważa posłanka, rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywania zbiorów ziela lub żywicy tych konopi zostało wydane jednak dopiero 4 stycznia 2023 roku.
- Kolejne etapy uprawy i produkcji marihuany medycznej sprawiają, że w aptekach produkty oparte na polskim surowcu farmaceutycznym pojawią się pewnie dopiero w 2024 roku – podkreśla posłanka.
Czytaj także na Prawo.pl: Opioid poza kontrolą – e-recepty ułatwiają wykup substancji narkotycznej z aptek>>
W związku z tym posłanka Hanna Gill-Piątek zapytała Ministerstwo Zdrowia:
- Ile wniosków o zezwolenie na uprawę konopi innych niż włókniste zostało złożonych przez uprawnione podmioty (instytuty badawcze pod nadzorem MRiR) do Głównego Inspektora Farmaceutycznego?
- Ile wniosków zostało rozpatrzonych? Ile pozytywnie, a ile negatywnie?
- Na jaki sumaryczny areał upraw konopi innych niż włókniste pozwalają wydane zezwolenia?
- Ile wynosi średni czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku?
Jeden wniosek o uprawę medycznej marihuany
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreśla, że w wyniku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotychczas wpłynął jeden wniosek o udzielenie zezwolenia na uprawę konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego.
- Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony, z uwagi na zawieszenie postępowania w sprawie na wniosek strony – zaznaczył wiceminister zdrowia. Podkreślił też, że wnioski złożone poprawnie i bez braków są rozpatrywane w terminie 30 dni z uwzględnieniem zawieszenie biegu tego terminu na czas niezbędny na przedstawienie opinii przez właściwą jednostkę organizacyjną policji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.