RIT-y to autorska inicjatywa zarządu województwa w obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014–2020. RIT stworzono na wzór ZIT-u (Instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) wprowadzonego przez Komisję Europejską dla Warszawy i okolic. Ideą było, by samorządy z pozostałych subregionów Mazowsza mogły wspólnie wypracować projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie.
 
– Rozpoczynamy aktywną realizację RIT-ów. Kiedy toczyła się dyskusja na temat kształtu Regionalnego Programu Operacyjnego, Unia Europejska postawiła na ZIT. Dla nas, mieszkańców Mazowsza – regionu, który ma bardzo zróżnicowany charakter – ZIT to za mało. Doszliśmy więc do wniosku, że musimy myśleć w kategoriach dobra wszystkich ośrodków subregionalnych – podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Wśród inwestycji zaplanowanych w ramach RIT-u są także te dotyczące sektora ochrony zdrowia. Plan inwestycyjny dla Ostrołęki obejmuje między innymi zwiększenie dostępności i jakości  świadczonych usług zdrowotnych oraz profilaktykę zdrowotną. Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną planowane są także na terenie subregionu ciechanowskiego.
 
Subregion radomski także postawił na poprawę dostępności do wysokiej jakości usług publicznych związanych z ochroną zdrowia. W ramach tych projektów planowane są działania obejmujące modernizację i doposażenie szpitali. 

Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla RIT. Startowanie w nich nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów – otwartych dla wszystkich.

Inicjatywy, wybierane w konkursie ogłaszanym dla RIT, tak jak pozostałe projekty konkursowe, by otrzymać wsparcie będą musiały uzyskać pozytywną ocenę zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący.

Źródło: www.mazovia.pl