Pod hasłem „Jakość praktyce”, tegoroczna konferencja stanie się forum wymiany doświadczeń i wiedzy na temat praktycznych aspektów zarządzania jakością w placówkach medycznych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi praktykami, a także podjąć dyskusję na temat problematycznych kwestii prawno-zarządczych.

– Dla managerów, którzy każdego dnia mierzą się z wyzwaniami efektywnego zarządzania placówkami medycznymi, konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia jest nie tylko okazją do poznania inspirujących case study, ale również platformą do odkrywania innowacyjnych narzędzi i metod. To świetna platforma wymiany wiedzy i najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony zdrowia – zachęca Sylwia Gołaś-Olszak, Dyrektor Segmentu Zdrowie i Administracja Publiczna w Wolters Kluwer Polska.

Zaplanowano dwie sesje plenarne, kilkanaście dyskusji panelowych i wystąpień, w których udział wezmą przedstawiciele instytucji rządowych, świadczeniodawców, samorządów zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.

Pięć kluczowych zagadnień 

Program konferencji został zbudowany wokół kluczowych tematów, które odzwierciedlają najbardziej palące kwestie w dziedzinie ochrony zdrowia:

  • Mierniki zrównoważenia i odporności systemu. Uczestnicy będą debatować nad tym, czy istnieje uniwersalny wzór matematyczny, który pozwoliłby "zmierzyć" jakość w ochronie zdrowia, oraz jakie mierniki i dane są niezbędne do porównywania placówek medycznych i ich pozycjonowania. W kontekście nadchodzących rozporządzeń dotyczących wskaźników jakości opieki zdrowotnej, dyskusja ta nabiera szczególnego znaczenia.
  • Wewnętrzny System Zarządzania Jakością. Rok po wejściu w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, uczestnicy zastanowią się nad skutecznością wdrożenia systemu w podmiotach leczniczych oraz wpływem nowych regulacji na minimalizację występowania zdarzeń niepożądanych. Eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie skutecznego nadzoru nad jakością oraz omówią potrzebne narzędzia i zmiany legislacyjne.
  • Inwestycje zorientowane na zdrowie. Czy KPO sfinansuje wszystko? Uczestnicy będą dyskutować o priorytetach i barierach w inwestowaniu w zdrowie, a także o roli środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jako potencjalnego game changera dla sektora usług zdrowotnych. Zastanowią się, jak mierzyć skuteczność inwestycji i jakie są różne perspektywy i doświadczenia interesariuszy systemu.
  • Dobre praktyki w zarządzaniu podmiotami leczniczymi. Jakie są czynniki sukcesu dobrej organizacji placówki? Skuteczni liderzy podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania zaangażowania zespołów i wdrażania zmian, które przynoszą wartość dodaną dla pacjentów i placówek.
  • Informatyzacja szpitala, e-usługi oraz cyfryzacja sektora ochrony zdrowia. Najbliższy rok stawia przed podmiotami leczniczym kolejne e-wyzwania z wdrożeniem przez placówki centralnej e-rejestracji na czele. Czy placówki medyczne mogą uzyskać wsparcie w procesie informatyzacji swojej działalności? W dobie rosnącej liczby cyberataków i potrzeby ochrony danych pacjentów, uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące skutecznej informatyzacji placówek medycznych oraz zabezpieczania systemów informatycznych.


– To wydarzenie jest dedykowane każdemu managerowi, który nieustannie poszukuje sposobów na innowacje i podnoszenie standardów jakości usług w sektorze zdrowia. Konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024 to nie tylko prezentacja strategii i rozwiązań, ale przede wszystkim miejsce rzetelnej dyskusji z ekspertami branży, co pozwala na głębsze zrozumienie i efektywne wdrażanie zmian w praktyce – skomentowała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Przewodnicząca Kapituły Konkursu.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się 26 września 2024 r. w formule hybrydowej – stacjonarnie w Hotelu Sound Garden w Warszawie oraz online.

Wydarzenie zakończy uroczysta gala VI edycji Konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC, która wyróżni podmioty działające zgodnie z koncepcją Value Based Health Care, czyli te, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę. Jeszcze do końca sierpnia trwa nabór zgłoszeń do konkursu. 

Czytaj więcej: Trwa konkurs "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" - zgłoszenia do końca sierpnia

Więcej informacji na temat konferencji i rejestracja na stronie: www.konferencja.liderzy-zmian.pl