Jest to pierwszy konkurs ogłoszony przez mazowiecki NFZ po opublikowaniu listy szpitali, które weszły do sieci i jest szansą zarówno dla pacjentów jak i dla ośrodków, które nie weszły do sieci szpitali, oraz na wypełnienia zaleceń zawartych w Mapie Potrzeb Zdrowotnych

O kontrakt starają się dwa ośrodki: Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku oraz Zakład Radioterapii w Wojskowym Instytucie Medycznym na Szaserów w Warszawie. Oba nie znalazły się w sieci i oba dysponują akceleratorami.

W sieci szpitali dla województwa mazowieckiego znalazło się pięć ośrodków udzielających świadczeń w dziedzinie radioterapii onkologicznej: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie – dwa szpitale na Roentgena 5 oraz Wawelskiej 15 w Warszawie,  Centralny Szpital Kliniczny MWSiA w Warszawie, Radomskie Centrum Onkologii w Radomiu oraz Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie.

W województwie mazowieckim w 2014 roku znajdowało się 17 akceleratorów liniowych do teleradioterapii. Dwanaście z nich znajdowało się w Warszawie, 3 w Wieliszewie oraz 2 w Otwocku (przy czym podmiot z Otwocka nie miał kontraktu z NFZ). Na 1 akcelerator przypadało 313 tysięcy osób, przez co nie zostały spełnione wymogi zaleceń ESTRO z 2005 roku (1 akcelerator na 250 tysięcy osób), ani IAEA z 2010 roku (1 akcelerator na 180 tysięcy osób). Pod względem liczby osób przypadających na 1 akcelerator województwo mazowieckie  znajdowało się na 9. miejscu w Polsce.

W 2014 roku liczba pacjentów, którym udzielano świadczeń teleradioterapii wyniosła 8,7 tysiąca, co oznacza że na 1 akcelerator przypadało średnio 583 pacjentów (nie spełnione zalecenia IAEA z 2010 roku rekomendujące 450 pacjentów na akcelerator).  Średni wiek akceleratora w województwie mazowieckim wynosił 5,2 roku. Analizowane województwo było w 2014 roku piątym z najniższym średnim wiekiem akceleratora. W województwie mazowieckim 3 akceleratory nie spełniały kryterium wieku, ustalonego na poziomie 10 lat.

Prognozowane zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu teleterapii na 2025 rok wyniosło w województwie mazowieckim 12,5 tysiąca. W województwie mazowieckim w 2015 roku zainstalowane było 16 przyspieszaczy liniowych - 13 w Warszawie i 3 w Wieliszewie (w modelu nie uwzględniano aparatury cyberknife). Dodatkowo w Otwocku znajdowały się dwa przyspieszacze w podmiocie nie mającym kontraktu z NFZ.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Zgodnie z modelem optymalizacji zakupu i lokalizacji przyspieszaczy liniowych na lata 2016-2025 w roku 2025 w województwie mazowieckim powinno być zainstalowanych 26 przyspieszaczy liniowych (13 w Warszawie, 4 w Wieliszewie, 3 w Radomiu oraz po 2 w Siedlcach, Płocku i Otwocku).

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - w ciągu najbliższych 10 lat, w województwie mazowieckim przybędzie około 3 tysięcy pacjentów wymagających leczenia radioterapią. Część z tych pacjentów może być leczona w Warszawie, jednak część poza nią – są to pacjenci, którzy musieliby dojeżdżać na radioterapię ponad 100 km. Dlatego też zasadne jest tworzenie ośrodków radioterapii umożliwiających leczenie bez dojazdów, pacjentom z miejscowości zlokalizowanych w odległości ponad 120 km od Warszawy.

Źródło: LB Relations