Jak mówił Twarowski dziennikarzom, 59 mln to środki jakie pochodzą z migracji, ponieważ wielu pacjentów z innych województw leczyło się na terenie Mazowsza. "Oczywiście ta kwota nie zadowoli wszystkich roszczeń placówek na Mazowszu za nadwykonania (świadczenia wykonane ponad limit określony w umowie z NFZ)" - podkreślił i poinformował, że obecnie kwota ta wynosi 383 mln zł.
Twarowski wyjaśnił, że w ramach tych 59 mln zł, NFZ w całości pokryje koszty poniesione przez mazowieckie szpitale w 2012 r. z tytułu procedur nielimitowanych, np. porodów, koszty substancji czynnych w programach terapeutycznych oraz leków w programach lekowych.
W zakresie leczenia szpitalnego oraz świadczeń zdrowotnych odrębnie kontraktowanych, NFZ Mazowsze planuje zapłacić świadczeniodawcom 70 proc. za wszystkie świadczenia oznaczone jako ratujące życie w 2012 r.
Ponadto NFZ Mazowsze planuje zapłacić świadczeniodawcom 60 proc. za wszystkie świadczenia niesfinansowane w zakresie: chemioterapia, onkologia kliniczna, świadczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgia naczyniowa (zaopatrzenie tętniaka aorty), neurologia (leczenie udarów), hemodializoterapia.
Ponadto zapłatę 60 proc. kosztów świadczeń NFZ zaproponuje także za nadwykonania w zakresach dotyczących dzieci.
Twarowski zastrzegł, że świadczeniodawcy, którzy podpiszą z NFZ ugodę ws. zapłaty za te nadwykonania będą musieli zrzec się roszczeń w zakresach objętych ugodą. Świadczeniodawcy mają otrzymać oferty jeszcze w tym miesiącu.
Mazowieckie szpitale, na razie nie chcą komentować takiej propozycji. Czekają, aż otrzymają indywidualne oferty rozliczenia nadwykonań.