O przekazaniu ambulansów z lat 2006 i 2008 przez krakowskie pogotowie zadecydował zarząd województwa małopolskiego. O taką formę wsparcia wnioskowały cztery małopolskie placówki. Karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.
- Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej – podkreśliła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też starsze samochody i urządzenia wykorzystujemy, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób.
Piąty ambulans został przekazany w ramach pomocy humanitarnej do Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej na Ukrainie. Karetka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, między innymi respirator i defibrylator, które również trafią na Ukrainę.
Czytaj także: Rewolucyjne zmiany w ratownictwie medycznym>>>
To nie pierwsza tego typu pomoc jakiej KPR - jednostka Województwa Małopolskiego – udzieliła Ukrainie. W 2015 roku do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku trafił ambulans z pełnym wyposażeniem. KPR organizowało również transport niezbędnych artykułów medycznych na które z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 200 tys. zł.
Źródło: www.malopolska.pl