eCall jest ogólnoeuropejskim system powiadamiania o wypadkach drogowych, dzięki czemu będzie można szybciej udzielić pomocy kierowcy czy innym osobom poszkodowanym. Urządzenia mają być instalowane we wszystkich nowych modelach samochodów osobowych i lekkich samochodach dostawczych.
Huskowski poinformował posłów, że Polska będzie gotowa zarówno od strony prawnej, jak i technologicznej do uruchomienia systemu w październiku 2015 roku. Pytany przez posłów o koszty, Huskowski powiedział, że według jego wiedzy instalacja urządzenia związanego z systemem eCall może podnieść ceną samochodu o ok. 100 euro.
Posłowie pytali także o kwestie związane z bezpieczeństwem danych przesyłanych systemem eCall oraz ryzykiem wykorzystania tego systemu do śledzenia właścicieli samochodów. Huskowski przyznał, że istnieją obawy związane z bezpieczeństwem i śledzeniem użytkowników eCall. Dlatego - jego zdaniem - należy wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia. "System eCall musi być specjalnie chroniony i pracować w odpowiednim reżimie bezpieczeństwa. Przed uruchomieniem systemu trzeba sprawdzić, w jaki sposób dane pojazdu i jego właściciela będą chronione" - podkreślił wiceminister.
Dodał, że wdrożeniem systemu eCall zainteresowane są także firmy ubezpieczeniowe, które "w jakimś stopniu zamierzają partycypować w kosztach". Zaznaczył, że obecnie nie zna konkretów.
Za pomocą systemu eCall pomoc będzie wezwana automatyczne. Samochodowe urządzenie eCall będzie bowiem uruchamiało się tuż po wypadku, łącząc się, przy użyciu sieci telefonii komórkowej, ze służbami ratunkowymi. Zgłoszenia będą obierane przez centralę - odpowiednik krajowego punktu przyjmowania zgłoszeń o wypadkach, funkcjonujący w ramach sieci systemu ratunkowego 112. Urządzenie będzie można również uruchomić samodzielnie przez odpowiedni przycisk zainstalowany w samochodzie.