Lundbeck ma zapłacić 93,8 mln euro, a czterej producenci leków generycznych łącznie 52,2 mln euro – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia. Te cztery firmy to Merck KGaA (i jego była brytyjska filia Generics), Arrow, Alpharma i Ranbaxy.
Po wygaśnięciu w 2002 roku patentu na lek antydepresyjny Lundbeck podpisał umowy ze swoimi czterema konkurentami, w których zobowiązywali się oni, że przez określony czas nie będą produkować tańszego odpowiednika Citalopramu. W zamian za taką obietnicę firmy te otrzymały „dziesiątki milionów euro” - wskazano w komunikacie KE. Komisarz Almunia nie chciał ujawnić, o jakie dokładnie sumy chodziło.
Według KE porozumienia te były niezgodne z unijnym prawem antymonopolowym, zakazującym porozumień antykonkurencyjych.
„To niedopuszczalne, by firma płaciła swoim konkurentom za to, by nie wchodzili na rynek i opóźniali pojawienie się tańszych leków. Takie porozumienia bezpośrednio szkodzą pacjentom i narodowym służbom zdrowia", które i tak mają ograniczone środki - oświadczył Almunia.
W okresie, w którym zawarto porozumienia, stosowany w fazie początkowej depresji i w leczeniu podtrzymującym Citalopram był jednym z najlepiej sprzedających się produktów duńskiego koncernu.