- Postanowiliśmy wesprzeć te działania. Budżet na ten rok mamy już przyjęty, ale mamy inne fundusze, z których można wspierać tego typu inwestycje. Wskazaliśmy w tym porozumieniu źródła, jakimi są PFRON oraz nowa perspektywa finansowa. Jednym z głównych priorytetów nowej pespektywy jest równowaga społeczna, a inwestycja ta wpisuje się w ten cel – mówiła marszałek województwa
lubuskiego Elżbieta Polak.
Nowa siedzibę ośrodka buduje Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem. W tej chwili ośrodek, którzy został utworzony 15 lat temu, działa, razem z przedszkolem, w kompleksie szpitalnym przy ulicy Walczaka.
- Placówka pęka w szwach, bo dzieci z autyzmem jest coraz więcej, a podopieczni zostają z nami przez 10 lat. Chcemy utworzyć szkołę, ale nie mamy ku temu odpowiedniej bazy. Brak lokalu to nasza jedyna bolączka - przyznaje Ewa Przybylska, dyrektor placówki.
Miasto Gorzów oddało stowarzyszeniu w dzierżawę po obniżonych kosztach obiekt parterowy po byłym Domu Kultury Małyszyn. Spełnia on rygorystyczne wymogi odnośnie tego typu placówek, związane z brakiem pięter czy szerokimi korytarzami. Obiekt wymaga jednak remontu, jego szacunkowy koszt wynosi około milion złotych.
Zakres planowanych prac obejmuje między innymi rozbiórkę i budowę schodów i pochylni, wykonanie nowego dachu nad patio, rozbiórkę części ścian i budowę nowych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, izolacji cieplnej, wymianę instalacji.
Lubuskie: powstaje nowy ośrodek dla dzieci z autyzmem
10 lipca 2014 roku samorząd województwa lubuskiego oraz Gorzów Wlkp. podpisały umowę partnerską w sprawie powstającego w Małyszynie ośrodka dla dzieci z autyzmem. Umowa określa źródła wsparcia finansowego na dokończenie budowy ośrodka. Mają być to głównie pieniądze z PFRON-u, środki unijne w ramach RPO Lubuskie 2020, a także środki z budżetu samorządu województwa. Miasto Gorzów przekaże dotacje na ten cel.