Dzięki projektowi badaniami raka szyjki macicy objętych zostanie 1200 osób, raka piersi – 2500 osób oraz raka jelita grubego – 2500 osób.

Działania będą się koncentrować na osobach zamieszkujących powiaty o niskim poziomie zgłaszalności na badania (tzw. białe plamy), w szczególności na tych osobach, które nigdy nie wykonywały lub nie miały badań w ciągu ostatnich 10 lat.

Projekt realizowany będzie od 1 czerwca 2017 roku do 31 grudnia 2020 roku.

W ramach projektu planowane jest wykonywanie badań kolonoskopowych oraz prowadzenie punktów informacyjno-edukacyjnych, dotyczących profilaktyki trzech nowotworów. Powstanie 17 punktów zlokalizowanych w siedzibach placówek podstawowej opieki zdrowotnej, których zadaniem będzie docieranie do osób kwalifikujących się na badania, rekrutacja i kwalifikacja kandydatów na badania, edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz pomoc w rejestracji pacjentów na konkretne badanie profilaktyczne. Sfinansowane zostaną także szkolenia, wykłady i warsztaty edukacyjne dla kadry medycznej, pracowników pomocy społecznej i Lubuszan, a także wsparcie badań profilaktyki raka szyjki macicy (zwrot kosztów dojazdu pacjentek na badanie oraz powrót).

W ramach programu planowane jest kolportowanie broszur i plakatów edukacyjno-informacyjnych, organizacja wystawy zdjęć „Profilaktyka ze sztuką”, cykliczne artykuły edukacyjne w prasie lokalnej, audycje i spoty w mediach lokalnych, organizacja stoisk informacyjno-edukacyjnych.

Źródło: www.lubuskie.pl

 [-OFERTA_HTML-]