Nowatorską metodę opracował zespół naukowców z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod kierunkiem prof. Zofii Stępniewskiej. Wynalazek został opatentowany.
Ektoina jest aminokwasem, który pełni w organizmie funkcje ochronne – między innymi stabilizatora enzymów, kwasów nukleinowych, kompleksów DNA-białko oraz całych komórek. Zapewnia komórkom ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed promieniowaniem UV, ale też zapobiega procesom starzenia, umożliwia prawidłowy rozwój komórek.
W medycynie ektoina wykorzystywana jest między innymi przy radio- i chemoterapii. Zwiększa też immunoodporność na wirusa HIV. Według niektórych badań może być również pomocna w terapii choroby Alzheimera. W kosmetyce stosowana jest w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Do celów przemysłowych ektoina obecnie pozyskiwana jest w procesie syntezy chemicznej. Cena 1 g tej substancji sięga wówczas około 18 dolarów.
Naukowcy opracowali metodę pozyskiwania ektoiny wyprodukowanej przez bakterie metanotroficzne. W procesie tej produkcji namnożone wcześniej bakterie poddawane są działaniom rożnych czynników, a następnie wyprodukowany przez nie cenny aminokwas zostaje wyizolowany.
Produkcja ektoiny metodą wykorzystującą bakterie metanotroficzne ma być tańsza - około 2,5 tys. zł za kg. Obecnie trwają rozmowy na temat wprowadzenia nowej metody do produkcji. (mo/pap)
Lublin: naukowcy opracowali metodę produkcji ektoiny
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opracowali metodę produkcji ektoiny substancji o działaniu ochronnym wykorzystywanej w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Wykorzystali do tego bakterie zasiedlające skały przywęglowe z kopalni węgla Bogdanka