- Ten dzień jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi łomżan na fakt, że autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta – mówi Dorota Zwierzyńska z fundacji Dr Otis, będącej organizatorem wydarzenia na łomżyńskiej starówce.
W obchody Światowego Dnia Autyzmu włączyło się również miasto, które współorganizuje imprezę na Starym Rynku.
- Autyzm dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie, a często obok tej choroby przechodzimy obojętnie – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który jednocześnie zaprasza wszystkich mieszkańców, aby w tym szczególnym dniu przybyli na Stary Rynek. - Takie imprezy są bardzo potrzebne i warto je wspierać. Dzięki nim poszerzamy wiedzę na temat autyzmu, tym samym wzrasta nasza świadomość i zrozumienie dla osób chorych – dodaje Prezydent.
Czytaj: Fundacja JiM: w Polsce brakuje świadomości autyzmu>>>
Impreza "Podaj dłoń autyzmowi" wystartuje o godzinie 11.00. Przygotowano różne atrakcje, wśród nich występy muzyczne, prezentacje pojazdów, prezentacje umiejętności grupy ratowniczej „Nadzieja”. W czasie trwania całego wydarzenia - na znak jedności z autystami - powędruje do nieba 500 niebieskich balonów, bo to właśnie ten kolor jest symbolem chorych na autyzm.
Światowy Dzień Autyzmu poprzedzi akcja "Bądź z nami na niebiesko". Jej celem jest solidarność z osobami autystycznymi. Udział w akcji może wziąć każdy. Aby to zrobić 1 kwietnia 2016 trzeba założyć przynajmniej część garderoby w kolorze niebieskim. Kolor ten pojawi się także na głównych ulicach Łomży, wzdłuż Zawadzkiej i Al. Legionów zawiśnie setka niebieskich flag.
Ale obchody Światowego Dnia Autyzmu to nie tylko data 2 kwietnia i wydarzenia na Starym Rynku. W mieście podejmowane będą także inne inicjatywy. Te najbliższe rozpoczną się już pod koniec marca w łomżyńskich szkołach i przedszkolach. Jednak najwięcej imprez odbędzie się w kwietniu, uważanym za miesiąc chorych na autyzm. W Centrum Katolickim przy ul. Sadowej planowane są spotkania, mające na celu poszerzenie wiedzy o autyzmie. Szereg atrakcji przygotuje m.in. Przedszkole Integracyjne "Mały Artysta". Z kolei w holu głównym miejskiego Ratusza przez cały kwiecień będzie można oglądać wystawę prac autorstwa dzieci autystycznych.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem w rozwoju dziecka objawiającym się brakiem umiejętności nawiązania więzi z bliskimi, trudnościami w kontaktach międzyludzkich i brakiem zrozumienia norm społecznych. Dziecko dotknięte autyzmem stopniowo zamyka się w swoim świecie, sprawiając pozory braku potrzeby kontaktu z bliskimi i rówieśnikami. Dziś mimo, że mamy XXI wiek i świat rozwija się w dynamicznym tempie, wciąż brakuje profesjonalnych placówek zajmujących się osobami autystycznymi, co stanowi problem nie tylko dla chorych, ale i ich rodzin.