Jak poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta, w ubiegłym roku z programu szczepień ochronnych przeciwko grypie skorzystało w Łodzi ok. 6 tys. seniorów. W tym roku nakłady na szczepienia mają wzrosnąć - ze 176 tys. do 210 tys. zł. Urząd zapowiada, że przy dużym zainteresowaniu seniorów szczepieniami, planowane jest dokupienie kolejnych szczepionek.
Łodzianie, którzy chcieliby poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się z dowodem tożsamości do jednej z 36 miejskich przychodni zdrowia - bez względu na miejsce zamieszkania - i zadeklarowanie tego lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Zarówno badanie lekarskie, jak i sama szczepionka są dla pacjentów bezpłatne. Szczepienia będą rozpoczynać się w wyznaczone dni września - aż do momentu wyczerpania szczepionek.
Program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r. i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Populacja osób po 65. roku życia sięga w Łodzi ponad 115 tys. Zdaniem urzędników, sfinansowanie szczepionek dla wszystkich jest niemożliwe.
Seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroba wieńcowa, należą - zdaniem ekspertów - do grup zagrożonych wystąpieniem powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc, ucha środkowego czy mięśnia sercowego. Dlatego specjaliści zalecają im poddawanie się szczepieniom przeciwgrypowym w każdym sezonie zachorowań, który w Polsce rozpoczyna się we wrześniu.
Szczepionki przeciw grypie co roku dostosowywane są do szczepów drobnoustrojów, które w kolejnych miesiącach będą się rozprzestrzeniać na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dwa razy w roku (w lutym dla półkuli północnej i we wrześniu dla półkuli południowej) aktualizuje swoje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie.
W minionym sezonie (od września 2014 r. do marca 2015 r.) zanotowano w Polsce ponad 2,6 mln zachorowań na grypę. Ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych; najczęstsze powikłania pogrypowe dotyczyły układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.). Wyszczepialność przeciw grypie w ostatnich latach jest w Polsce niska i sięga 3,8 proc. (PAP)