- To najnowocześniejsza i najbardziej kompleksowa klinika rehabilitacji w Polsce, prawdopodobnie jedna z najnowocześniejszych w Europie. Dzieci będą mogły korzystać w niej z pełnej rehabilitacji neonatologicznej, neurologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej - podkreślił dyrektor ICZMP profesorMaciej Banach.
Remont kliniki rozpoczął się w listopadzie 2014 roku. Jak wyjaśnił pełniący obowiązki kierownika kliniki Marcin Machnia, problemy w funkcjonowaniu placówki narastały z roku na rok.
- Musieliśmy wyłączać kolejne pomieszczenia z użytkowania, co wiązało się z coraz mniejszym kontraktem z NFZ i spadającą liczbą pacjentów. Pod koniec pozostały nam jedynie trzy sale do ćwiczeń, ograniczona fizykoterapia i hydroterapia. Ostatnie ćwiczenia w basenie odbyły się w 2011 roku, potem żaden z nich (klinika posiada dwa baseny) nie został dopuszczony do użytkowania - dodał.
Na czas remontu klinika przeniosła się do innych pomieszczeń w Instytucie, co wiązało się z ograniczeniem działalności. Przez ostatnie cztery lata przyjmowała co roku 160-180 pacjentów, podczas gdy w latach świetności placówki rehabilitowano w niej nawet 3 tysiące dzieci rocznie.
Czytaj: Projekt Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trzecią najciekawszą inwestycją 10-lecia>>>
Czytaj: Projekt Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trzecią najciekawszą inwestycją 10-lecia>>>
W czasie remontu klinika przyjmowała głównie dzieci z wadami wieku rozwojowego; obecnie jest gotowa na leczenie praktycznie każdego dziecka wymagającego rehabilitacji, między innymi po urazach, z zespołami genetycznymi, z porażeniem mózgowym, po nowotworach i operacjach neurochirurgicznych. Szpital już rozpoczął starania w NFZ o zwiększenie kontraktu na rehabilitację.
- W naszym Instytucie mamy największą liczbę dzieci z wadami wrodzonymi, bardzo dużo dzieci po operacjach kardio- i neurochirurgicznych wymagających rehabilitacji. Jestem pewien, że w odnowionej klinice będziemy mogli udzielać nawet 200 porad dziennie - zaznaczył Banach.
Remont i nowoczesne wyposażenie placówki zostały sfinansowane przez Fundację TVN Nie jesteś sam.
- Chcieliśmy zwieńczyć naszą 15-letnią działalność, której dużą część stanowi rehabilitacja dzieci. Kiedy przyjechaliśmy do Instytutu i zobaczyliśmy przerażające warunki, w jakich rehabilitowane były dzieci, a jednocześnie duży potencjał tego miejsca, podjęliśmy decyzję od razu. Na odnowienie i wyposażenie kliniki Fundacja przeznaczyła 22 mln zł - powiedziała Bożena Walter, która w czasie uroczystości w ICZMP poinformowała też o zakończeniu swojej działalności w Fundacji i przekazaniu stanowiska prezesa dziennikarce TVN Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej. (pap)