Jak poinformował w środę burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs, do podjęcia prac zmierzających do uzyskania przez miasto statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej zobowiązuje uchwała rady miejskiej. Jak wyjaśnił, to pierwszy krok wymagany przez Ministerstwo Zdrowia.
"Uzyskanie takiego statusu może potrwać nawet trzy lata, ale wyznaczyliśmy kierunek rozwoju naszego miasta, w tym widzimy naszą szansę" – ocenił burmistrz. Jego zdaniem przyczyni się to do rozwoju turystyki. Do uzdrowiska mieliby przyjeżdżać zwłaszcza Rosjanie z pobliskiego obwodu kaliningradzkiego.
W Lidzbarku w przyszłym roku mają być oddane do użytku Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów, które wykorzystują wody termalne. Woda typu chlorkowo-sodowego może być stosowana do celów balneologicznych, co potwierdziło świadectwo Państwowego Zakładu Higieny.
Wykonanie odwiertu i uzyskanie świadectw o leczniczych właściwościach wody było niezbędne do rozpoczęcia starań o status obszaru uzdrowiskowego. W tym celu gmina zleciła badania klimatu i czystości powietrza. Będzie też musiała wyznaczyć granice stref uzdrowiskowych.
Ostatnim etapem formalności ma być opracowanie operatu uzdrowiskowego i przesłanie go do zaopiniowania Ministerstwu Zdrowia. Obszar ochrony uzdrowiskowej będzie mógł stać się uzdrowiskiem, jeśli powstanie tam zakład lecznictwa uzdrowiskowego.
Budowa Term Warmińskich ma kosztować 96 mln zł, z czego 64 mln zł to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja wzbudza kontrowersje, bo woda termalna ma nieco ponad 20 stopni C i będzie wymagała podgrzewania. Z tego powodu niemiecki tygodnik "Der Spiegel" umieścił lidzbarski projekt na liście "euroabsurdów".
Samorządowcy z Lidzbarka bronią tej inwestycji podkreślając, że przy obsłudze term ma znaleźć zatrudnienie stu mieszkańców powiatu. Odnosząc się do zarzutów dot. zbyt zimnej wody, przywołują uzdrowisko Bad Lobenstein w Turyngii, które od 10 lat wykorzystuje wodę termalną o temperaturze 21 stopni C.
Obecnie jedynym miastem o statusie uzdrowiska w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap. Na początku roku o nadanie miastu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia władze Fromborka.