Zdaniem Lewiatana raportowanie o wszystkich produktach leczniczych wprowadzanych do obrotu uniemożliwi skuteczne działanie przeciwko wywozowi leków, które są bardzo potrzebne pacjentom. Projekt nakłada na producentów, wyłącznie krajowych, nieuzasadnione obowiązki informacyjne, które są zbędne dla rozwiązania kwestii wywozu niektórych leków z Polski.

Czytaj: BCC: zmiany w Prawie farmaceutycznym pogorszą dostęp do leków >>>

- Zależy nam na dostępności leków stąd obawiamy się, że przyjęcie tak restrykcyjnych przepisów przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Rozwiązania zawarte w projekcie należy ograniczyć wyłącznie do niektórych produktów leczniczych objętych refundacją - a konkretną listę produktów powinien określić minister zdrowia w akcie wykonawczym - wskazuje dr Dobrawa Biadun, eksperta Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego proponowane rozwiązania będą bardzo kosztowne dla budżetu państwa oraz przedsiębiorstw. Zbyt mocno ingerują w sferę wolności gospodarczej narzucając firmom obowiązki informacyjne w odniesieniu do wszystkich produktów, również tych do których państwo nie dopłaca w ramach systemu refundacji.



 

Lewiatan podkreśla, że tworzenie kolejnych systemów do przekazywania informacji i  konieczność ich analizy wymaga zwiększenia kosztów funkcjonowania administracji publicznej, na przykład zwiększenia zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.