Rada Dyrektorów Personalnych ds. nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Konfederacji Lewiatan uznała również, że badanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu powinno się odbywać wyłącznie w przypadku udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.
Natomiast usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, finansowanie lub współfinansowanie opieki medycznej nie wymagałyby badania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
Pracodawcy postulują też ustawowe określenie kręgu osób uprawnionych do korzystania z Funduszu przez wskazanie, że chodzi o pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu oraz rezygnację z wymieniania wprost emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny.
- Zespół problemowy pracuje nad zapisami legislacyjnymi i uzasadnieniem projektu. Po wakacjach chcemy przekazać nasze propozycje zmian uznając, że przyjęte w ustawie z 1994 r. rozwiązania nie przystają do obecnej rzeczywistości i potrzeb pracowników, a także budzą nadmierne wątpliwości, co zniechęca pracodawców do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Obecnie zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych działalność socjalna obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Według obecnie obowiązujących przepisów do katalogu działalności socjalnej nie mogą zostać zakwalifikowane wydatki ponoszone przez pracodawców na rzecz pracowników, dotyczące między innymi utrzymania przyzakładowej służby zdrowia lub przeznaczone na korzystanie z usług publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej a także na organizację szczepień ochronnych i profilaktycznych.
Lewiatan postuluje: opieka medyczna w ramach działalności socjalnej firmy
Konfederacja Lewiatan proponuje rozszerzenie działalności socjalnej w firmie o możliwość finansowania lub współfinansowania opieki medycznej pracowników. Postulat ten został zawarty w uwagach do projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.