Eksperci szacują, że w roku 2014 Polacy kupią o około 4 procent więcej specyfików medycznych niż w roku 2013.
Zdaniem Katarzyny Leoszkiewicz ze spółki IMS Health popularność leków generycznych wynika między innymi z tradycji polskiego rynku farmaceutycznego.
– Od zawsze mieliśmy krajowe fabryki leków – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Leoszkiewicz z IMS Health. – Przyzwyczajenie pacjenta do tego typu leków w Polsce jest więc duże.
Pod pojęciem leku generycznego, jak informuje Leoszkiewicz, kryje się produkowany w Polsce lek odtwórczy, czyli ta sama substancja czynna, którą zawiera oryginał. Odpowiada ona w identyczny sposób na terapię leczenia pacjenta. Ale na popularność generyków zdaniem Katarzyny Leoszkiewicz wpływ ma także ich cena. Są to specyfiki produkowane w Polsce, a wiec z reguły są tańsze od leków oryginalnych.
– Zasób portfela pacjenta ma też duży wpływ na to, że jesteśmy rynkiem leków generycznych – potwierdza Leoszkiewicz.
Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia informuje o tańszych lekach
Tym bardziej że leki generyczne, podobnie jak innowacyjne, znajdują się na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjno-cenowej (Ustawa z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2012 poz. 95) branża farmaceutyczna, biotechnologiczna i technologii medycznych zanotowała spory spadek przychodów.
Czytaj więcej: Neuca: gorsze wyniki finansowe z powodu obniżenia marży
Według Ministerstwa Zdrowia tylko w pierwszym roku obowiązywania znowelizowanej ustawy wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na refundację zmniejszyły się z 8,8 do 6,8 mld zł. Nowe prawo spowodowało jednak, że od stycznia 2012 roku systemem refundacyjnym zostało objętych ponad 900 leków, w tym 39 po raz pierwszy.
– Na aktualnej refundacyjnej liście aptecznej znajdują się zarówno leki oryginalne, jak i generyczne – zauważa Katarzyna Leoszkiewicz. – Bardzo często dopłata pacjenta do leku oryginalnego jest jednak wyższa niż do tej samej substancji, tej samej dawki, tej samej wielkości opakowania leku generycznego.
Leki generyczne dominują na polskim rynku farmaceutycznym
Polski rynek farmaceutyczny, biotechnologiczny i technologii medycznych wyceniany jest na około 22 mld zł. 40 procent zajmują na nim generyki, tylko 35-40 procent to produkty innowacyjne. Pozostałą część przychodów generują specyfiki w tzw. wolnym obrocie, sprzedawane bez recepty (OTC), w tym suplementy diety, stanowią jedną z najszybciej rosnących kategorii rynku).