Pytanie
Pracownik pełni dyżur lekarski w dniu 2 maja, który jest dniem wolnym w zamian za święto wypadające w sobotę tj. 3 maja.
Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pełniony dyżur tak jak za dyżur pełniony w sobotę czy też jak dyżur pełniony w dniu zwykłym?
Odpowiedź
Za pracę w dniu wolnym wyznaczonym jako dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę, pracownikowi należeć się będzie przewidziany w regulaminie wynagradzania dodatek.
Uzasadnienie
Artykuł 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p, stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (na przykład w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowy dzień wolny od pracy.
Pracownikowi wykonującemu pracę w święto, zarówno za pracę świadczoną 1 maja jak i święto 3 maja, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. Dni wolne od pracy w zamian za pracę w te święta pracodawca powinien wyznaczyć w ciągu okresu rozliczeniowego. W sytuacji jednak, gdy pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dni wolnych w zamian za pracę w święta, ma obowiązek wypłacić za tę pracę, oprócz normalnego wynagrodzenia, także 100 - procentowy dodatek z tytułu pracy w każdym z wymienionych świąt. Również z tytułu pracy świadczonej 2 maja, gdy:
- pierwotnie dzień ten miał być dla pracowników wolny z tytułu święta przypadającego w solną sobotę 3 maja, bądź
- gdy z tytułu święta przypadającego w wolną dla pracowników sobotę 3 maja pracodawca nie wyznaczył pracownikom innego dnia wolnego od pracy,
pracodawca zobowiązany będzie wypłacić pracownikom 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tym dniu.
Jeżeli w zakładzie pracy istnieją wewnętrzne regulacje określające zasady rekompensowania pracy w niedziele i święta, przepisy te powinny znaleźć zastosowanie również do pracy wykonywanej w dniu wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w wolą sobotę.
Praca wykonywana przez pracownika w dniu wolnym udzielonym mu w zamian za święto przypadające w dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (na przykład w wolną sobotę) musi być zrekompensowana. Powoduje bowiem, że pracownik:
• z końcem okresu rozliczeniowego wypracowuje większą liczbę godzin niż wynikająca z wymiaru czasu pracy (przekroczy tym samym przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a zatem nabędzie prawo do 100% dodatku do wynagrodzenia),
• nie korzysta z minimalnej liczby dni wolnych od pracy.
Pracodawca powinien zatem w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie, a jeśli nie może tego uczynić wypłacić wynagrodzenie powiększone o 100 procentowy dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu.
Jeśli w dniu 2 maja pracownik świadczył dyżur medyczny pracodawca zobowiązany jest zrekompensować go albo na podstawie obowiązujących w podmiocie leczniczym regulacji dotyczących rekompensaty dyżuru medycznego wykonywanego w święta albo na podstawie ustawy o podmiotach leczniczych. W tym ostatnim przypadku pamiętać należy, że do wynagrodzenia za pracę w ramach pełnionego przez pracownika zatrudnionego w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne dyżuru mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące zasad wynagradzania pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych (z art. 95 ust. 5 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217 z późn. zm.).
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie
Lekarzowi należy się dodatek za dyżur pełniony 2 maja
Jeśli w dniu 2 maja 2014 pracownik świadczył dyżur medyczny pracodawca zobowiązany jest zrekompensować go albo na podstawie obowiązujących w podmiocie leczniczym regulacji dotyczących rekompensaty dyżuru medycznego wykonywanego w święta albo na podstawie ustawy o podmiotach leczniczych.