Lekarze podkreślają, że żadna z uwag wnoszonych przez organizacje medyczne, w tym również samorząd lekarski i pielęgniarski, nie została przyjęta przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i posłów koalicji rządzącej.
Lekarze maja wiele obaw co do możliwości realizacji pomysłów ministra zdrowie Bartosza Arłukowicza z przyczyn organizacyjnych (np. z powodu braków kadrowych - liczba 400 patomorfologów już w chwili obecnej nie gwarantuje sprawnej diagnostyki histopatologicznej), oraz braku środków na koszty zmian - nie przewiduje ich przygotowany przez NFZ plan finansowy na 2015 rok.
Lekarze sprzeciwiają się również stosowaniu wskaźnika wykrywalności nowotworów, ponieważ niewykrywanie chorób onkologicznych odbierze im przywilej wydawania chorym zielonych kart szybkiej diagnostyki. Stracą na tym przede wszystkim pacjenci.
Lekarze POZ alarmują także, iż wprowadzenie obowiązku uzyskiwania przez pacjentów skierowań na konsultacje okulistyczne i dermatologiczne będzie skutkować ponad milionem dodatkowych wizyt pacjentów u lekarzy rodzinnych, co przy wprowadzonym obowiązku monitorowania przez nich pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, przy braku określonych standardów tej opieki, spowoduje utrudniony dostęp do usług podstawowych.
Przedstawiciele organizacji podkreślają, że do tej pory podstawowa opieka zdrowotna była dla pacjentów najbardziej dostępnym sektorem usług medycznych finansowanych ze środków publicznych.
Ale teraz, jak przewidują, kolejki z przychodni specjalistycznych zostaną przeniesione do przychodni i gabinetów lekarzy rodzinnych.
Zaniepokojenie lekarzy budzi także fakt, że przygotowywane w resorcie rozporządzenia będą prawdopodobnie, tak jak ustawy, wdrażane przy braku konsultacji ze środowiskami, których dotyczą, gdyż ostatnio przekazywane władzom resortowym uwagi na piśmie nie są uwzględniane i jedynie pozwalają ministrowi ciągle podkreślać szerokie konsultacje społeczne, które de facto są fikcją.
Pod koniec sierpnia 2014 planowane jest posiedzenie Zespołu parlamentarnego do spraw POZ, na którym mają być przedstawione i przedyskutowane rozporządzenia uwzględniające uchwalone przez sejm zmiany w ustawach.
Porozumienie Organizacji Lekarskich obejmuje obecnie Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolski Związek Zawody Lekarzy, Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.
Lekarze krytykują zmiany dotyczące POZ
Porozumienie Organizacji Lekarskich, które obejmuje cztery organizacje zrzeszające pracowników ochrony zdrowia, krytykują zmiany uchwalone w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz tzw. pakiet kolejkowy.