Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenie Komisji, poświęconego bezprawnym, w ocenie OZZL, działaniom Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zarząd Krajowy OZZL przedstawił wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia poświęconego bezprawnym – w ocenie związkowców – działaniom Prezesa NFZ i MZ w kwestii uregulowań dotyczących wypisywania recept refundowanych i karania za błędy i uchybienia w tym zakresie.
Związek przywołuje wydane 30 kwietnia br. zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept, w którym znalazły się zapisy sprzeczne z ustawą refundacyjną, bo powtarzające regulacje uchylone niedawno przez Sejm. Chodzi o kary umowne za wypisanie recepty „nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi”, „niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy” bądź „niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach”.
Zdaniem związkowców, także inne zapisy o karach umownych, zawarte w §9 projektu umowy są prawnie wadliwe. „Nie odpowiadają one bowiem istocie i definicji kar umownych, które – zgodnie z przepisami prawa cywilnego – mogą być stosowane tylko w przypadkach, gdy strona nakładająca karę doświadczyła od drugiej strony szkody”.
Jak twierdzi OZZL, „Prezes NFZ zlekceważył zgłaszane uwagi i demonstracyjnie zerwał negocjacje z zespołem Naczelnej Rady Lekarskiej”. Prezes NFZ zachował się tak, jakby celowo chciał doprowadzić do powszechnego niepodpisania nowej treści umowy przez lekarzy prywatnie praktykujących, co spowoduje, iż pacjenci leczący się prywatnie będą pozbawieni możliwości skorzystania z przysługujących im uprawnień do refundacji leków.
Jak wskazuje OZZL, identyczne przepisy o karaniu za błędy i uchybienia przy wypisywaniu recept refundowanych, znajdują się w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jakie NFZ podpisuje ze świadczeniodawcami. Kary w tych umowach zostały umieszczone na podstawie przepisów § 29-31 załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
„W związku z powyższym, ZK OZZL zwrócił się do MZ o natychmiastową nowelizację nielegalnego rozporządzenia, a do Prezesa NFZ o wykreślenie powyższych kar z umów i podjęcie negocjacji ze świadczeniodawcami na temat nowych zapisów o karach umownych.
Z podobnymi wnioskami występowały także inne organizacje lekarskie, w tym Samorząd Lekarski i Porozumienie Zielonogórskie, jako największa organizacja świadczeniodawców”.
Więcej na ten temat na stronie internetowej MP Online.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 9 maja 2012 r.
\