Pytanie
Czy lekarz specjalista medycyny rodzinnej z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, obecnie w trakcie 2-go roku specjalizacji w dziedzinie geriatrii, może udzielać świadczeń medycznych w poradni geriatrycznej w ramach umowy z NFZ?
Czy w kontekście rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zakład opiekuńczo-leczniczy można traktować jako oddział zgodny z profilem geriatrycznym?
Odpowiedź
Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia ustawy z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 1413) - nie dopuszczają możliwości wyłącznej realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu geriatrii przez lekarza specjalistę medycyny rodzinnej z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w trakcie 2-go roku specjalizacji w dziedzinie geriatrii.
Ponadto, uwzględniając treść rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz definicję zakładu opiekuńczo-leczniczego wynikającą z przepisów ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, brak jest podstaw do traktowania osoby z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym jako osoby posiadającej 5-letnie doświadczenie w pracy w oddziale zgodnym z profilem geriatrycznym.
Uzasadnienie
Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 1 do rozporządzenia dotyczącego ambulatoryjnej opieki specjalistycznej "Wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku porad specjalistycznych oraz warunki ich realizacji " warunkiem koniecznym realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii jest udzielanie ich albo przez lekarza specjalistę w dziedzinie geriatrii lub gerontologii albo przez lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie geriatrii, albo przez lekarza specjalistę w dziedzinie geriatrii lub gerontologii oraz (łącznie) posiadającego co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego lekarza specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych lub specjalistę w dziedzinie neurologii, lub specjalistę w dziedzinie medycyny ogólnej, lub też specjalistę w dziedzinie medycyny rodzinnej. W tym miejscu wskazać należy, iż przez lekarza w trakcie specjalizacji rozumieć należy w omawianym przypadku lekarza, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji.
Odnosząc się bezpośrednio do treści sformułowanego pytania stwierdzić ponadto należy, iż w opisanym stanie faktycznym nawet lekarz specjalista medycyny rodzinnej z ponad 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem geriatrycznym, obecnie w trakcie 2-go roku specjalizacji w dziedzinie geriatrii, nie byłby uprawnionym do samodzielnego realizowania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie geriatrii.
Kwestią odrębną pozostaje pytanie, czy lekarz specjalista medycyny rodzinnej z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, obecnie w trakcie 2-go roku specjalizacji w dziedzinie geriatrii, mógłby w ogóle udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie geriatrii, nawet wraz z lekarzem specjalistą w dziedzinie geriatrii lub gerontologii. Uwzględniając brzmienie załącznika nr 1 wskazującego na konieczność legitymowania się doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego (geriatrycznego - przyp. aut.), zasadnym wydaje się, iż normodawca mógł mieć tutaj na myśli szpitalny oddział geriatryczny lub przynajmniej komórkę organizacyjną, której profil medyczny obejmuje leczenie stacjonarne całodobowe, nie zaś doświadczenie w pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia również zakres działania samego zakładu opiekuńczo-leczniczego. Jak stanowi bowiem przepis art. 9 w związku z art. 12 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217), celem działania zakładu opiekuńczo-leczniczego nie jest wyłączne udzielanie świadczeń opieki lekarskiej lecz udzielanie całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianie im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzenie edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowanie tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych.
Niekoniecznie zatem osobą kierowaną do zakładu opiekuńczo-leczniczego będzie osoba w podeszłym wieku, co w zasadzie również wyklucza możliwość traktowania osoby z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym jako osoby posiadającej 5-letnie doświadczenie w pracy w oddziale zgodnym z profilem geriatrycznym. Na marginesie podkreślenia wymaga, iż na rynku usług medycznych finansowanych ze środków publicznych funkcjonują zakłady opiekuńczo-lecznicze udzielające świadczeń wyłącznie na rzecz dzieci, co dodatkowo uzasadnia treść przyjętego wyżej stanowiska.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowia
Lekarz rodzinny z 5-letnim stażem w ZOL nie może pracować w poradni geriatrycznej
Obecnie przepisy nie dopuszczają możliwości wyłącznej realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu geriatrii przez lekarza specjalistę medycyny rodzinnej z ponad 5-letnim stażem pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w trakcie 2-go roku specjalizacji w dziedzinie geriatrii.