Pracownicy ochrony zdrowia to często pierwsze osoby, które w kontaktach z pacjentami są w stanie zauważyć symptomy przemocy domowej. Dlatego ważne, by potrafili nie tylko je zidentyfikować, ale przede wszystkim właściwie na nie reagować. Mają w tym właśnie pomóc organizowane szkolenia.
- Możliwości reagowania jest wiele. Trzeba je znać i wybrać te właściwe, uwzględniające sytuację konkretnej osoby i jej uwarunkowania środowiskowe- wyjaśnia samorząd województwa.
Czytaj także:
Rola lekarza ważna w systemie pomocy kobietom - ofiarom przemocy>>>
Lekarz ma prawo zawiadomić organy ścigania o gwałcie bez zgody osoby poszkodowanej >>>
Podczas szkoleń omawiane są ogólne zagadnienia dotyczące zjawiska przemocy domowej oraz zadania i możliwościom, jakie w zakresie przeciwdziałania tego typu zjawiskom daje pracownikom ochrony zdrowia polskie prawo.
Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 15 października 2014 w Bydgoszczy. Kolejne odbędą się we Włocławku (5 listopada) i w Torunia (21 listopada).
Kujawsko-pomorskie szkoli w zakresie przeciwdziałania przemocy
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w porozumieniu z okręgowymi izbami pielęgniarek i położnych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku przygotował cykl szkoleń dotyczących roli pracowników ochrony zdrowia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.