Obecnie trwa nabór podopiecznych, wolontariuszy oraz osób gotowych podjąć pracę jako opiekun zawodowy. Program realizują wspólnie kujawsko-pomorski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
W marcu 2018 roku zorganizowane zostaną szkolenia dla opiekunów i wolontariuszy dotyczące między innymi pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zakwalifikowani do udziału w programie opiekunowie zawodowi przejdą stugodzinne szkolenie zakończone potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji.
- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. To problem, z którym musimy się zmierzyć. Proponowane przez nas rozwiązania to właściwa odpowiedź na te wyzwania – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
[-DOKUMENT_HTML-]
W ramach programu powstaną sieć dziennej opieki domowej na terenach wiejskich (20 opiekunów dla 180 seniorów), system pomocy sąsiedzkiej w miastach (80 opiekunów lub sąsiadów dla 120 seniorów), system wsparcia dla tzw. opiekunów faktycznych (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu powstaną ośrodki wypożyczające sprzęt pielęgnacyjny, które będą też szkoliły i udzielały porad dotyczących opieki), a także struktura wolontariatu opiekuńczego (86 wolontariuszy zaopiekuje się tylomaż seniorami w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu).
Planowane jest także utworzenie Regionalnego Centrum Informacji Senioralnej, które będzie ośrodkiem zbierającym dane dotyczące usług dedykowanych seniorom oraz rodzinom niesamodzielnych seniorów. Będzie się można do niego zwrócić na przykład w razie nagłej potrzeby zapewnienia opieki nad niesamodzielną osobą starszą.
Program będzie kosztował ponad 12 milionów złotych, finansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.
[-OFERTA_HTML-]