Akcję prowadzi pięć placówek medycznych w regionie. W sierpniu badania odbywają się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu. Poza tym w programie biorą udział szpitale w Tucholi, Chełmży, Szpital Miejski w Toruniu oraz 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.
- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2014 roku objęci są mężczyźni palący papierosy w wieku 65-74 lata. W ramach akcji wykonywane jest badanie przesiewowe USG. Pacjenci, u których badanie wykrywa odcinek poszerzonej aorty (o średnicy powyżej 3 centymetrów), są kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.
Koordynatorem projektu, podobnie jak w roku 2014, jest Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy
Kujawsko-pomorskie: program profilaktyczny w kierunku tętniaka aorty
Trwają badania w ramach przygotowanego przez urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego programu profilaktycznego, którego celem jest wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. Program zakłada przebadanie prawie 1,5 tysiąca osób. Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia 54 tysiące złotych.