Odpowiedź:
Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej obowiązek rejestracji pacjentów drogą elektroniczną został ustanowiony już od 1 stycznia 2013 r.
Uzasadnienie:
Obowiązek rejestracji pacjentów drogą elektroniczną został wprowadzony ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 113, poz. 657 z późn. zm.) - dalej u.s.i.o.z. Zgodnie z dodanym na mocy tej ustawy art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., świadczeniodawca, udzielający świadczeń w szpitalu, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, oraz świadczeń wysokospecjalistycznych, prowadzący listy oczekujących na udzielenie świadczenia jest obowiązany umożliwić świadczeniobiorcom umawianie się drogą elektroniczną na wizyty, możliwość monitorowania statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamiania o terminie udzielenia świadczenia. W myśl art. 57 ust. 5 u.s.i.o.z. przepisy art. 23a ust. 1 i 2 u.ś.o.z. stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.
W związku z tym, świadczeniodawca udzielający świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej już od 1 stycznia 2013 r. zobowiązany był do prowadzenia rejestracji w formie elektronicznej. Kwestie techniczne prowadzenia takiej rejestracji określił Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego (Dz. U. poz. 516).
Dnia 1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1138), która nie zmieni stanu prawnego w zakresie obowiązku rejestracji pacjentów drogą elektroniczną u świadczeniodawców udzielających świadczeń specjalistycznych. Nowelizacja wyłącza jedynie spod zastosowania art. 23a u.ś.o.z., świadczenia wysokospecjalistyczne.
Grzegorz Machulak, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 22 grudnia 2014 r.
Który podmiot leczniczy udzielający świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień będzie zobowiązany od 1 stycznia 2015 r. do umożliwienia pacjentom rejestracji on-line?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i ZdrowieCzy podmiot leczniczy udzielający świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień będzie zobowiązany od 1 stycznia 2015 r. do umożliwienia pacjentom rejestracji on-line?