Odpowiedź:
Koszty laboratoryjnego badania sanitarno-epidemiologicznego u uczniów są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.) – dalej u.ch.z.z., natomiast koszty pozostałych badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u osób ubezpieczonych, w tym osób kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, finansowane są zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Natomiast u osób nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego badania te finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia (art. 8 ust 1 u.ch.z.z.).
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.ch.z.z. badanie sanitarno-epidemiologiczne przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.) – dalej u.s.m.p.
Biorąc pod uwagę zakres zadań służby medycyny pracy określony w art. 5 ust. 1 pkt 4 i 5 u.s.m.p., medycyna pracy będzie właściwa do wykonania tych badań w odniesieniu do:
– kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów oraz słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia
oraz
– uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia.
Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych (z wyłączeniem laboratoryjnych badań sanitarno - epidemiologicznych) wykonywanych u osób ubezpieczonych, w tym osób kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, finansowane są zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Natomiast u osób nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego badania te finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia (art. 8 ust 1 u.ch.z.z.).
Z kolei koszty laboratoryjnego badania sanitarno-epidemiologicznego u tych osób są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (art. 8 ust. 3 u.ch.z.z.).
Przepisy nie wskazują organu właściwego do finansowania świadczeń na podstawie powyższych przepisów, stąd najwłaściwsze jest zwrócenie się przez jednostkę służby medycyny pracy do właściwej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej o wskazanie przebiegu finansowania omawianych badań na terenie danego województwa.
Iwona Kaczorowska-Kossowska, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 21.09.2015 r.
Kto ponosi koszty badań sanitarno-epidemiologicznych uczniów?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i ZdrowiePodmiot leczniczy w swoich strukturach ma poradnię medycyny pracy. Do poradni zgłaszają się uczniowie z wykonanymi badaniami laboratoryjnymi dla celów sanitarno-epidemiologicznych celem wydania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.Czy mamy obowiązek wystawiania takich orzeczeń? Jeżeli tak, to kto je finansuje?Kogo możemy obciążyć?